Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Złota odznaka dla Hieronima Borzęckiego.

Złota odznaka dla Hieronima Borzęckiego.

Dziewięćdziesięcioletni żarczanin Hieronim Borzęcki ze wzruszeniem odebrał dzisiaj (19.05) Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego w czasie Sesji Rady Miejskiej w Żarkach. Wniosek do Kapituły Odznaki został przygotowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego na prośbę Anny i Romana Hamerlów z Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach.

Kapituła Odznaki Honorowej podjęła uchwałę w dniu 30 kwietnia. Moment wręczenia zaplanowano na dzień 19 maja. Odznakę w imieniu Kapituły wręczył Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Piotr Kurpios. W czasie sesji burmistrz przedstawił pełną informację na temat działalności Hieronima Borzęckiego, który od 1989 roku działa w zakresie upamiętnienia osób i zdarzeń związanych z historią Gminy Żarki.

W 1989 roku H. Borzęcki został współzałożycielem Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach, działalność organizacji pozarządowej organizował od podstaw, został jej pierwszym prezesem, funkcję tę pełni do dziś. W dniu 5 kwietnia 1989 roku sprowadził urnę z ziemią z Katynia, którą pobrano w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.  Urna umieszczona w grobowcu zbiorowym żołnierzu września 1939 roku. Tym samym została upamiętniona pamięć ludzi z gminy Żarki pomordowanych w sowieckich obozach.

Z inicjatywy prezesa został ustawiony obelisk dla upamiętnienia ofiar wojny 1939 – 1945. 20-tonowa skała wapienna znajduje się przy cmentarzu parafialnym od strony ul. Ofiar Katynia w Żarkach.  Obywatelski Komitet we współpracy z Parafią w Żarkach przygotował Tablicę poświęconą pamięci żołnierzy Armii Krajowej rejonu Żarki w latach 1939 – 1945 i dowódcy zgrupowania kpt. Jerzego Kurpińskiego „Ponury” oraz kapelana Serafina Opałki pseudonim „Zygmunt”. Tablica znajduje się w kościele parafialnym w Żarkach. Kolejna tablica pamiątkowa została przygotowana z myślą o uczczeniu pomordowanych rodzin Marszałków i Cesarzów w kościele w Czatachowie p.w. Ducha Świętego. Upamiętnia tragedię z czasów okupacji, kiedy to hitlerowcy rozstrzelali na progu domu dwie rodziny.

Obywatelski Komitet podejmował szereg działań zmierzających do archiwizowania danych na temat żołnierzy i ludności cywilnej, którzy walczyli z okupantem w czasie II wojny światowej. Docierał do świadków. Zbierał zdjęcia. Dzisiaj Obywatelski Komitet dysponuje bazą zdjęć i wspomnień. Praca H. Borzęckiego została dzięki młodszym współpracownikom przełożona na elektroniczny zapis.

Hieronim Borzęcki czynnie uczestniczył w dostarczaniu materiałów do następujących dokumentów: Czas okupacji, Pozostało nas tak niewielu wspomnienia z pewnego sztetla, „Księgi Józefa”, „Dzisiaj zaczęło się wczoraj”. W latach szkolnych: 2011/2012, 2012/2013 uczestniczył w projekcie edukacyjnym „Dawne Żarki - Moje Miasto”, który jest dalej kontynuowany dla uczniów Szkoły Podstawowej w Żarkach. Kolejny projektem, w który mocno został zaangażowany Obywatelski Komitet Pamięci Narodowej i Hieronim Borzęcki to powstanie Izby Pamięci w budynku Domu Kultury.
H. Borzęcki posiadał już kilka odznaczeń, w tym Specjalną Odznakę  za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – 2013 r. , Srebrną odznakę za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych– 2012 r., Brązowa odznaka za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – 1997 r. Dzisiaj do tych odznaczeń dołączyła jeszcze jedna Złota Odznaka za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

- Jestem bardzo wzruszony i zaskoczony – powiedział w chwilę po dekoracji Hieronim Borzęcki.

Z gratulacjami pośpieszył burmistrz Klemens Podlejski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żarkach Andrzej Jakóbczak, radni, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żarkach biorące udział w projekcie Dawne Żarki, przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej. Słowa serdeczności i życzenia zdrowia dało się słyszeć od wszystkich obecnych na sali.
 

19

MAJ

2014

1466

razy

czytano