Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Złota odznaka dla Hieronima Borzęckiego.

Złota odznaka dla Hieronima Borzęckiego.

Dziewięćdziesięcioletni żarczanin Hieronim Borzęcki ze wzruszeniem odebrał dzisiaj (19.05) Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego w czasie Sesji Rady Miejskiej w Żarkach. Wniosek do Kapituły Odznaki został przygotowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego na prośbę Anny i Romana Hamerlów z Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach.

Kapituła Odznaki Honorowej podjęła uchwałę w dniu 30 kwietnia. Moment wręczenia zaplanowano na dzień 19 maja. Odznakę w imieniu Kapituły wręczył Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Piotr Kurpios. W czasie sesji burmistrz przedstawił pełną informację na temat działalności Hieronima Borzęckiego, który od 1989 roku działa w zakresie upamiętnienia osób i zdarzeń związanych z historią Gminy Żarki.

W 1989 roku H. Borzęcki został współzałożycielem Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach, działalność organizacji pozarządowej organizował od podstaw, został jej pierwszym prezesem, funkcję tę pełni do dziś. W dniu 5 kwietnia 1989 roku sprowadził urnę z ziemią z Katynia, którą pobrano w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.  Urna umieszczona w grobowcu zbiorowym żołnierzu września 1939 roku. Tym samym została upamiętniona pamięć ludzi z gminy Żarki pomordowanych w sowieckich obozach.

Z inicjatywy prezesa został ustawiony obelisk dla upamiętnienia ofiar wojny 1939 – 1945. 20-tonowa skała wapienna znajduje się przy cmentarzu parafialnym od strony ul. Ofiar Katynia w Żarkach.  Obywatelski Komitet we współpracy z Parafią w Żarkach przygotował Tablicę poświęconą pamięci żołnierzy Armii Krajowej rejonu Żarki w latach 1939 – 1945 i dowódcy zgrupowania kpt. Jerzego Kurpińskiego „Ponury” oraz kapelana Serafina Opałki pseudonim „Zygmunt”. Tablica znajduje się w kościele parafialnym w Żarkach. Kolejna tablica pamiątkowa została przygotowana z myślą o uczczeniu pomordowanych rodzin Marszałków i Cesarzów w kościele w Czatachowie p.w. Ducha Świętego. Upamiętnia tragedię z czasów okupacji, kiedy to hitlerowcy rozstrzelali na progu domu dwie rodziny.

Obywatelski Komitet podejmował szereg działań zmierzających do archiwizowania danych na temat żołnierzy i ludności cywilnej, którzy walczyli z okupantem w czasie II wojny światowej. Docierał do świadków. Zbierał zdjęcia. Dzisiaj Obywatelski Komitet dysponuje bazą zdjęć i wspomnień. Praca H. Borzęckiego została dzięki młodszym współpracownikom przełożona na elektroniczny zapis.

Hieronim Borzęcki czynnie uczestniczył w dostarczaniu materiałów do następujących dokumentów: Czas okupacji, Pozostało nas tak niewielu wspomnienia z pewnego sztetla, „Księgi Józefa”, „Dzisiaj zaczęło się wczoraj”. W latach szkolnych: 2011/2012, 2012/2013 uczestniczył w projekcie edukacyjnym „Dawne Żarki - Moje Miasto”, który jest dalej kontynuowany dla uczniów Szkoły Podstawowej w Żarkach. Kolejny projektem, w który mocno został zaangażowany Obywatelski Komitet Pamięci Narodowej i Hieronim Borzęcki to powstanie Izby Pamięci w budynku Domu Kultury.
H. Borzęcki posiadał już kilka odznaczeń, w tym Specjalną Odznakę  za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – 2013 r. , Srebrną odznakę za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych– 2012 r., Brązowa odznaka za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – 1997 r. Dzisiaj do tych odznaczeń dołączyła jeszcze jedna Złota Odznaka za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

- Jestem bardzo wzruszony i zaskoczony – powiedział w chwilę po dekoracji Hieronim Borzęcki.

Z gratulacjami pośpieszył burmistrz Klemens Podlejski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żarkach Andrzej Jakóbczak, radni, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żarkach biorące udział w projekcie Dawne Żarki, przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej. Słowa serdeczności i życzenia zdrowia dało się słyszeć od wszystkich obecnych na sali.
 

19

MAJ

2014

1373

razy

czytano