Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Opowieści o dawnych Żarkach.

Opowieści o dawnych Żarkach.

W dniu 5 czerwca 2014 r. zakończono projekt pt. „Dawne  Żarki – Moje Miasto” realizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Wł. Szfera w Żarkach w tym roku szkolnym.

W sali pamięci w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach spotkali się starsi i młodsi miłośnicy historii. Przyszło ponad 20 uczniów, którzy w roku szkolnym 2013/2014 aktywnie uczestniczyli w zajęciach w ramach projektu „Dawne  Żarki – Moje Miasto”. Pomysłodawcą historycznych prelekcji  był Hieronim Borzęcki - prezes Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach. Głównymi wykonawcami zadania: Anna i Roman Hamerla.

Prelekcje historyczne odbywały się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach dwa razy w miesiącu. W ramach tych zajęć  uczniowie spotykali interesujących gości, którzy fascynują się historią Żarek i okolic. Poznali ich wspomnienia z dzieciństwa. W czasie spotkań dokonano zmiany wystroju Izby Pamięci Narodowej, oglądano stare fotografie i materiały historyczne w siedzibie OKPN. Uczniowie poznali dotychczasowy dorobek Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach.

W dzisiejszym dniu uczniowie  dziękowali swoim prelegentom za przekazywanie takiej wiedzy, która w dzisiejszych czasach jest nieocenionym skarbem. A którą trudno znaleźć w teraźniejszych podręcznikach , ponieważ jest to wiedza od najlepszych nauczycieli, którzy poznali ja na samych sobie. W bieżącym roku szkolnym spotkania wzbogacono o kilku nowych rozmówców i szereg praktycznych zajęć.

Na tych zajęciach uczniowie nie tylko zgłębiali wiedzę z czasów II wojny światowej w ramach rozmów, czy wernisażu wystawy Josefa Capka.

Dzięki spotkaniu z Jerzym Wyporskim uczniowie poznali pracę marynarza i związane z nią interesujące przygody.
Teresa Jarkiewicz przybliżyła najmłodszym sposób spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież gdy nie było dostępu do telewizji i Internetu. Katarzyna Kulinska- Pluta zapoznała zebranych z zadaniami UMiG wobec mieszkańców. Wacława Bubel opowiadała o obrzędach i tradycjach związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. W ramach lekcji otwartej uczniowie uczyli się wypieków z ciasta drożdżowego Jana Poznańskiego, pod jego czujnym okiem. Najmłodsi wykonywali również ozdoby choinkowe i wielkanocne z czasów swoich dziadków w zajęciach  z Teresą Jarkiewicz i Wacława Bubel. Kazimierz Krulik  przybliżył młodym historykom swoje doświadczenia życiowe i prace na rzecz kształcenia młodzieży żareckiej i okolic. Dzieci w kolejnych zajęciach poznały radnego naszej gminy Alojzego Zielińskiego, który opowiedział o zadaniach i obowiązkach radnych wobec mieszkańców.  Odbyło się również spotkanie muzyczno-artystyczne z Januszem Ochockim. Jadwiga i Barbara Bojanek przedstawiły zebranym temat „Tragiczne wspomnienia trzynastoletniej dziewczyny”.

Uczniowie  uczestniczyli w różnych spotkaniach okolicznościowych, między innymi  w uroczystych  obchodach  90- tej rocznicy urodzin Hieronima Borzęckiego. Byli także świadkami odznaczenia złotym medalem za zasługi dla województwa śląskiego pana Hieronima,  który uczestniczył we wszystkich dotychczasowych zajęcia koła historycznego.

Ogromne zainteresowanie uczniów tymi lekcjami wynikało przede wszystkim z tego, iż nasi goście przekazywali swoją wiedzę w sposób bardzo przyjazny, prosty a jednocześnie emocjonalny, z dużą ilością anegdot, materiałów  i przedmiotów będących pamiątkami rodzinnymi z dawnych lat

Czwartkowe spotkanie zakończono podziękowaniami dla prelegentów i uczniów oraz organizatorów. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni za działalność w kole historycznym  prezentami ufundowanymi przez Burmistrza Miasta i Gminy Żarki  pana Klemensa Podlejskiego. Podziękowania ze strony prelegentów i władz samorządowych zostały skierowane do Anny i Romana Hamerlów. Gratulacje realizacji pomysłu złożyli Teresa Jarkiewicz, Alojzy Zieliński i Katarzyna Kulińska-Pluta.

Ostatnie spotkanie tego roku zostało urozmaicone wymianą poglądów między dziećmi  a dorosłymi oraz składaniem  autografów na  pamiątkowych książkach dotyczących historii ziemi żareckiej.
 

10

CZE

2014

1467

razy

czytano