Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Pomóżmy, bo i my możemy potrzebować pomocy.

Pomóżmy, bo i my możemy potrzebować pomocy.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie organizuje Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. „POMÓŻ BEACIE I INNYM” to hasło Dnia Dawcy Szpiku w Myszkowie i okolicach. Połączmy siły i wspólnie pomóżmy Beacie pokonać nowotwór krwi! Do zorganizowania akcji „Pomóż Beacie i Innym. Dzień Dawcy Szpiku w Myszkowie” skłoniła sytuacja 29-letniej Beaty z Winowna, która to sytuacja może przytrafić się każdemu z nas. Beata choruje na przewlekłą białaczkę szpikową i jedyną dla Niej szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Pani Beata mieszka w Winownie i pracuje w PCPR w Myszkowie na stanowisku pracownik socjalny - doradca osoby niepełnosprawnej. W listopadzie 2011 roku u Pani Beaty została zdiagnozowana przewlekła białaczka szpikowa. Jedyną szansą na powrót do pełni sił jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.

- Całym moim wsparciem i siłą napędową do walki z chorobą i oczekiwaniem na mojego bliźniaka genetycznego była moja Mamusia, która niestety w czerwcu 2013 r. pomimo wielu miesięcy wiary, nadziei i leczenia przegrała nierówną walkę - także z nowotworem. Z jednej strony, moje życie z dnia na dzień straciło sens, a z drugiej zrozumiałam, że muszę walczyć i nie poddawać się bo tego pragnęła moja Mama. Jak każda młoda dziewczyna mam marzenia, chciałabym planować swoją przyszłość i założyć własną rodzinę. By móc je zrealizować, potrzebuję przeszczepienia szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. Dlatego zwracam się z prośbą do ludzi chcących i mogących pomóc mnie i innym chorym o zarejestrowanie się jako potencjalny dawca szpiku. Przeszczepienie daje nam szansę na dalsze życie – mówi Beata.

W imieniu Pani Beaty, Jej Rodziny i Przyjaciół PCPR zwraca się z prośbą o przyłączenie się do akcji. Każda pomoc (rozwieszanie plakatów, rozdawanie ulotek, rozpowszechnianie informacji na stronach internetowych i portalach społecznościowych, zachęcanie osób w wieku 18-55 lat oddawania krwi, przekazanie fantów na licytacje, pomoc finansowa: gotówka, czeki, wpłaty na konto Pani Beaty i Fundacji DKMS Polska, zasponsorowanie usługi gastronomicznej podczas imprezy lub występów ciekawych zespołów, kabaretów) będzie bardzo mile widziana.

Patronat nad Dniem Dawcy Szpiku Kostnego dla Pani Beaty objął Starosta Myszkowski Wojciech Picheta oraz Fundacja DKMS Polska. Dzień Dawcy Szpiku Kostnego odbędzie się w dniu 06.09.2014 r. na terenie Starostwa Powiatowego w Myszkowie. W tym dniu, PRZEDE WSZYSTKIM zapraszamy wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat do oddania krwi i zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Wierzymy, że podczas Dnia Dawcy znajdziemy genetycznego bliźniaka Pani Beaty, a przy okazji dawców dla innych, chorujących na białaczkę osób. Środki finansowe na organizację "Dnia Dawcy Szpiku dla Beatki" są zbierane do puszek w PCPR, PZON, Starostwie Powiatowym w Myszkowie i innych instytucjach.

Zarówno rejestracja, jako potencjalny dawca jak i samo oddanie komórek macierzystych bądź szpiku nie jest skomplikowaną procedurą. Jednak w świadomości społecznej funkcjonuje wiele stereotypów na temat dawstwa szpiku m.in. .o tym, że szpik pobiera się z kręgosłupa. To mit. W 80% przypadków pobiera się komórki macierzyste z krwi obwodowej zaś w 20% przypadków szpik kostny z talerza kości biodrowej.

- W Polsce raka krwi diagnozuje się u około 10 000 osób rocznie. Część chorych będzie potrzebowała przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. W Polsce na dzień dzisiejszy zarejestrowanych jest ponad pół miliona. Ciągle jest to jednak kropla w morzu potrzeb - Renata Rafa z Fundacji DKMS Polska.
Akcja „Pomóż Beacie i Innym. Dzień Dawcy Szpiku w Myszkowie” ma na celu podniesienie świadomości naszej społeczności lokalnej, czym jest dawstwo szpiku oraz stworzenie możliwości rejestracji jako potencjalny dawca. Każdy, kto się zarejestruje może pomóc wszystkim chorym nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Dla wielu chorych na raka krwi wciąż jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy. Niespokrewnionego., bowiem statystycznie zaledwie 25% pacjentów znajduje swojego genetycznego bliźniaka wśród członków rodziny. Ty też możesz pomóc.

Już 6 września bieżącego roku, w godzinach 10:00 - 16:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Myszkowie, przy ul. Pułaskiego 6 (42-300 Myszków) odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego dedykowana Beacie i innym pacjentom, chorym na nowotwór krwi.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł. Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: PEKAO SA 92 1240 6292 1111 0010 5530 0549.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 533 000 (czerwiec 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 231 (czerwiec 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

Zatrzymaj się na chwilę, zastanów, czy możesz pomóc, a następnie przyjdź i zarejestruj się:

Rejestracja potencjalnych dawców:
Data:    6 września 2014 r.
Godziny:    10:00 - 16:00
Miejsce:    Starostwo Powiatowe w    Myszkowie
Adres:    ul. Pułaskiego 6, Myszków
 

Kontakt:
Joanna Surdyk - Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, joanna.surdyk@dkms.pl, tel.: +48 22 882 95 65
Wpłat dokonywać można również na konto Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska ul. Altowa 6/9, 02-386 Warszawa PEKAO SA nr 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437 Z dopiskiem: DAROWIZNA-BEA001
Bardzo liczymy na Państwa wsparcie finansowe, rzeczowe i osobowe przy organizacji akcji.
 

01

SIE

2014

1631

razy

czytano