Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Młodzi czytelnicy na start.

Młodzi czytelnicy na start.

Do dzieła młodzi czytelnicy! Tego Sienkiewicz by sobie życzył – pod takim hasłem odbył się XIII Konkurs Czytelniczy Kto czyta, nie błądzi organizowany pod patronatem burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego.                                                            

Główne cele konkursu to propagowanie czytelnictwa, zachęcanie dzieci do częstego sięgania po wartościowe dzieła literatury polskiej i światowej. Co roku włączamy się do udziału w ciekawe, wartościowe projekty czytelnicze o zasięgu ogólnopolskim, przypominamy ważne rocznice czy wydarzenia - mówi Tadeusz Paukuła, dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarkach, pomysłodawca konkursu.
W 2014 roku włączono się w zainicjowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego ogólnopolski projekt Narodowe Czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie jest  akcją publicznej lektury największych polskich dzieł literackich w celu popularyzacji czytelnictwa, zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienia poczucia narodowej tożsamości.
W dniu 23 września w Domu Kultury pojawili się uczniowie z 10 szkół z książki wybitnego noblisty, ponieważ jednym z warunków uczestnictwa było przygotowanie do czytania wybranego fragmentu powieści lub noweli. Aby stanąć się na scenie jako finalista, należało najlepiej napisać test ze znajomości życia i twórczości autora Trylogii.

Ostanie pół godziny spotkania poświęcone były czytaniu fragmentów dzieł Sienkiewicza; uczniowie wybierali najczęściej W pustyni i w puszczy, Janka Muzykant, Quo vadis?, Potop.

Zebrani obejrzeli także prezentację multimedialną poświęconą H. Sienkiewiczowi, której częścią był fragment Ogniem i mieczem czytany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Nagrody książkowe wręczono 20 uczestnikom, wylosowano także książki dla uczniów, którzy nie znaleźli się w czołówce.

Zwyciężczynią XIII Konkursu czytelniczego Kto czyta, nie błądzi została Martyna Lula ze SP im. Jana Pawła II w Siedlcu Dużym. Konkurs jak co roku zorganizowany został przez SP im. Wł. Szafera w Żarkach, Miejsko – Gminną Bibliotekę w Żarkach, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach. W skład jury weszli – T. Pakuła SP Żarki, M. Brzegowska MGOK w Żarkach, H. Janusiewicz MGB w Żarkach, B. Sojka, SP Żarki, P. Tabaka SP Żarki, M. Knapik SP Siedlec Duży.
 


oprac. SP Żarki
 

25

WRZ

2014

1343

razy

czytano