Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Jubileusz 25-lecia Domu Samotnej Matki i Dziecka

Jubileusz 25-lecia Domu Samotnej Matki i Dziecka

Dom służy matkom, które znalazły się w trudnej sytuacji osobistej życiowej i materialnej. W tej chwili mieszka tu 9 mam, 2 oczekuje na narodzenia dziecka. Przez 25 lat pomoc otrzymało 266 kobiet, urodziło się 260 dzieci. Każdego roku z tej placówki korzysta od 5 do 15 matek.

W dniu 11 stycznia w Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, z racji jubileuszu 25-lecie istnienia i działalności została odprawiona msza święta przez abp Wacława Depo metropolitę częstochowskiego.  - Dzieci są darem i zadaniem od Boga – powiedział w homilii abp Wacław Depo. – Jesteśmy w domu, który żyje dzięki Opatrzności Bożej i pomocy ludzi, którzy pochylają się nad życiem. Jesteście świadkami służby Bożej poprzez służbę ludziom.

Po homilii abp Depo ochrzcił dziecko jednej z matek mieszkających w Domu Samotnej Matki i Dziecka. Mszę św. z Metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. prał. Stanisław Gasiński  kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce i budowniczy Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, ks. Marek Bator dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, o. Andrzej Konopka – dominikanin z Gidel, o. Jerzy Kielech – paulin z Leśniowa, ks. Dariusz Nowak proboszcz parafii pw. św. Floriana w Częstochowie. Obecni byli kapłani z dekanatu żareckiego na czele z dziekanem dekanatu ks. Mirosławem  Siółko i ks. Janem Wajsem proboszczem parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Miasto.

W uroczystości jubileuszu uczestniczył również burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski wraz z małżonką.

Dom powstawał w latach 1985-88. Budował go w imieniu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej ówczesny wikariusz w Żarkach ks. Stanisław Gasiński. Dom od początku służy matkom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Prowadzony jest przez Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Celem Domu jest niesienie pomocy kobietom, które spodziewają się narodzin dziecka, a ich sytuacja osobista, rodzinna czy materialna jest trudna. Pomoc ta polega na: zapewnieniu całodobowego mieszkania i wyżywienia przez wszystkie dni roku, pomocy w organizowaniu opieki medycznej dla matek i dzieci, pomocy w znalezieniu możliwości korzystania ze specjalistycznej pomocy psychologicznej i terapeutycznej, umożliwieniu uzyskania pomocy prawnej, stwarzaniu możliwości nauki,  prowadzenia gospodarstwa domowego, prowadzeniu warsztatów dla matek z zakresu: czynności pielęgnacyjnych, opieki nad dzieckiem, zajęć uczących wychowania dzieci „Elementy Szkoły dla Rodziców”, zajęć przygotowujących do porodu „Elementy Szkoły Rodzenia”, zapewnieniu opieki duszpasterskiej: comiesięcznych katechez dla matek, możliwości regularnego korzystania z sakramentu pojednania, możliwości udzielenia sakramentu chrztu świętego dzieciom, możliwości przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania przez matki.

- Istnienie tego domu jest odpowiedzią na jeden ze znaków dzisiejszych czasów, jakim jest pogłębiający się kryzys rodziny – powiedziała siostra Karolina nazaretanka, kierownik Domu Samotnej Matki i Dziecka.

Tekst w oparciu o informacje ze strony: http://kuriaczestochowa.pl/news/zarki-jubileusz-25-lecia-domu-samotnej-matki-i-dziecka/

Osoby zainteresowane wsparciem Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach proszone są o kontakt:
Dom Samotnej Matki i Dziecka
ul. Częstochowska 15, 42-310 Żarki
tel. (34) 314-81-76

Przygotowane przez Ks. Mariusza Frukacza/Niedziela
Zdjęcia: Marta Przewodowska

Więcej o domu pod adresem: http://www.caritas.czest.pl/dom-samotnej-matki/

13

STY

2015

2114

razy

czytano