Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

70 lat po II wojnie światowej

70 lat po II wojnie światowej

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach zgromadziły się osoby, którym bliska jest historia Małej Ojczyzny – Żarek. Spotkanie z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej przywołało wspomnienia, miejsca i ludzi związanych z dramatycznymi wydarzeniami.

Szczególnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru Jurajskiego Oddziału Terenowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Myszkowie. Sztandar przez ostatni rok był przechowany w domu Romana Bereszko w Żarkach, ostatniego przewodniczącego Związku. Doktor Krzysztof Tabaka wiedząc o takiej sytuacji, zaproponował, aby sztandar trafił do izby pamięci w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pamięci w Żarkach. Propozycja znalazła finał w czasie piątkowego spotkania.

- Stan zdrowia męża nie pozwala mu na aktywny udział w tym spotkaniu – powiedział żona Zenona Bereszko o to właśnie ona wraz z wnukiem Bartoszem Raszewskim przekazali pamiątkę.  Sztandar odebrali burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak, Hieronim Borzęcki i Roman Hamerla z Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej.

W ramach uroczystości Andrzej Kotulecki odczytał wspomnienia związane z czasami II wojny światowej. Autentyczne opowieści od mieszkańca Żarek Krzysztofa Jędrychy, żołnierza AK Edwarda Mizerskiego pseudonim „Sęp”, mieszkańca Czatachowy Antoniego Marszałka pseudonim Kowalski, mieszkanki Kotowic Krystyny Kucharskiej, mieszkańca Żarek Kazimierza Krulika zostały wysłuchane z dużym zainteresowaniem. Wspomnienia zostały zebrane przez Obywatelski Komitet Pamięci Narodowej w Żarkach.

Zdjęcia i materiały komitetu zostały również wykorzystanie do prezentacji multimedialnej pod tytułem „Ludzie i miejsca”. Przez cały czas trwania spotkania Anna Hamerla prowadziła warsztaty plastyczno-techniczne „Polak mały” dla dzieci.

Spotkanie przygotowali:  Obywatelski Komitet Pamięci Narodowej, Gmina Żarki, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach, Szkoła Podstawowa w Żarkach.

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski , który jest dzisiaj z nami

Poniżej w załączeniu są dostępne historia sztandaru, prezentacja Ludzie i Miejsca oraz wspomnienia zaprezentowanie w czasie spotkania. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Magdalena Brzegowska)
 

29

STY

2015

1535

razy

czytano