Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Kolorowa i praktyczna

Kolorowa i praktyczna

Sala Doświadczania Świata powstała w budynku Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych w Żarkach i inicjatywy Stowarzyszenia „Cudowne Dzieci”. To efekt współpracy osób dobrej woli oraz zaangażowania środków z przedstawień charytatywnych.

Sala od dzisiaj (2.03.) służy osobom  niepełnosprawnym biorącym udział w zajęciach w Ośrodku Rewalidacyjno – Wychowawczym, Środowiskowym Domu Samopomocy oraz w czasie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju  przy ul. Steinkellera w Żarkach. Pomaga lepiej poznać świat poprzez zintegrowane oddziaływanie wszystkich zmysłów. Sala została wyposażona w następujące urządzenia: wibropodest, łóżko wodne z podstawą muzyczną, rafa koralowa- tapeta UV, kolumna świetlna z mikrofonem, materac masujący z kamieniami, panel sensoryczny, magiczny kolorofon, kolumna wodna.

Uroczyste otwarcie sali odbyło się miniony piątek (27.02.). Poświecenia dokonał ksiądz proboszcz Jan Wajs, a wstęgę przecinali niemal wszyscy, którzy poprzez swoje zaangażowanie pomogli w powstaniu i wyposażeniu tego miejsca służącego niepełnosprawnym.  Obecni byli pod wrażeniem możliwości tego miejsca.

W piątkowym spotkaniu wzięli udział:  wiceburmistrza Myszkowa Iwona Franelak,  burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak, kierownik ŚDS i dyrektor ORW Aneta Pniak wraz z pracownikami i współpracownikami, Ireneusz Terka  Towarzystwa do Walki z Kalectwem. Byli również obecni  aktorzy spektaklu „Gala na 100- tysięcy” reprezentujący gminę Żarki: Beata Miszczyk, Agnieszka Pękalska, Anna Wyporska, Mariusz Nowak. Nie zabrakło zarządu oraz członków Stowarzyszenia „Cudowne Dzieci”. Bo to właśnie z inicjatywy tego stowarzyszenia powstała Sala doświadczania świata.

- Działamy od 2012 roku. Podejmujemy inicjatywy, które maja na celu wsparcie osób niepełnosprawnych – mówiła prezes Stowarzyszenia „Cudowne Dzieci” Ewa Wnuk. – Stowarzyszenie współpracuje w ramach przedstawień charytatywnych organizowanych z inicjatywy Małgorzaty Handzlik i, a we współpracy Miasta Myszkowa i Gminy Żarki.

Dochód z pierwszego przedstawienia wydatkowano na rehabilitację dla siedmiorga dzieci. Ubiegłoroczny spektakl pt. „Gala na 100 tysięcy”  przyniósł dochód w wysokości 11 520 zł. Do tego dołożono środki pozyskane w ramach akcji 1 proc. przez Towarzystwo do Walki z Kalectwem przy współpracy z Środowiskowym Domem Samopomocy – 4 786 zł.

- Sala kosztowała łącznie 21 tys. zł. Pozostałą sumę zgromadzono od sponsorów i wydatkowano ze środków Stowarzyszenia – poinformowała prezes E. Wnuk.

Stowarzyszenie „Cudowne Dzieci” działa również w innych obszarach, ale zawsze tam, gdzie należy wspierać osoby niepełnosprawne. Stworzyło Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Żarkach. Pomaga w organizacji Pikników Integracyjnych w Jaroszowie we współpracy ze stowarzyszeniami: Absolwentów , Przyjaciół i Sympatyków Zespołu Szkół w Żarkach i Jurajskie Amonity w Jaroszowie. Współorganizuje spotkania wigilijne we współpracy z Stowarzyszeniem „Pomocna Dłoń” , Środowiskowym Domem Samopomocy i Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczy.

- Każda inicjatywa, która służy innym, a już szczególnie osobom niepełnosprawnym jest godna pochwały. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali i organizowali przedstawienia charytatywne, a pomysłodawcom gratuluję udanego przedsięwzięcia – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

(fot: Katarzyna Kulińska-Pluta)

 

02

MAR

2015

1552

razy

czytano