Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Nowe dowody osobiste

Nowe dowody osobiste

Jak nadać numer PESEL i zameldować dziecko? O jakich formalnościach trzeba pamiętać przed ślubem cywilnym? Jak wypełnić wniosek o nowy dowód osobisty? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z nowymi przepisami, które weszły w życie od 1 marca można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych  https://www.msw.gov.pl/
1 marca ruszył System Rejestrów Państwowych, który połączył w jeden system najważniejsze polskie rejestry. Tego samego dnia weszła w życie nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, wprowadzająca elektroniczny sposób prowadzenia rejestracji stanu cywilnego. Dzięki zmianom powstała ogólnopolska baza aktów stanu cywilnego, która od 1 marca br. będzie sukcesywnie zapełniana. Oznacza to, że dokumenty możemy odebrać w dowolnym urzędzie stanu cywilnego na terenie kraju, jednak czas oczekiwania na otrzymanie odpisu danego aktu stanu cywilnego będzie zależał od tego, do którego USC zostanie złożony wniosek. Dokument zostanie wydany w ciągu 7 dni roboczych, jeżeli wniosek zostanie złożony do USC przechowującego akt i w ciągu 10 dni roboczych, jeżeli wniosek zostanie złożony do innego urzędu.
Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zamieszczono informacje dotyczące nowych przepisów. Opisano także procedury związane z rejestracją stanu cywilnego, m.in: jak zarejestrować nowo narodzone dziecko, jak zmienić imię dziecka, jak nadać numer PESEL i zameldować dziecko, o jakich formalnościach trzeba pamiętać przy zawarciu związku małżeńskiego, jak zgłosić zgon.
Na https://www.msw.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/rejestracja-stanu-cywi  znajduje się także wyszukiwarka urzędów stanu cywilnego w Polsce.
Informacja ze strony: http://www.katowice.uw.gov.pl/urzad/aktualnosci_urzedu/st:1/idn:5473.html

Warto dodać, iż od 1 marca 2015 r. dowody osobiste są wydawane według nowego wzoru. Uproszczono także wniosek o jego wydanie, który można złożyć w dowolnym urzędzie gminy w całej Polsce.  Nowy dowód osobisty wyróżnia szereg zabezpieczeń, dzięki czemu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dokumencie znajdują się informacje o polskim obywatelstwie, a opisy pól są również w języku angielskim. Nie ma natomiast informacji o kolorze oczu i wzroście, ani skanu podpisu posiadacza. Zniknął również adres zameldowania. Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym, będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.
Poniżej w załączeniu ulotka, jak wygląda nowy dowód.

 

05

MAR

2015

1421

razy

czytano