Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Joannici z charytatywną wizytą w Żarkach.

Joannici z charytatywną wizytą w Żarkach.

W dniu 29 marca zakończyła się czterodniowa wizyta w Żarkach przedstawicieli Niemieckiego Zakonu Joannitów z Miasta Borken. Rita Oberrecht oraz Karl Otto Biedermann przywieźli transport charytatywnych darów, które trafią do rak potrzebujących mieszkańców w Żarkach. Ubrania oraz łóżko trafiło do powiatowego szpitala w Myszkowie.


Od 2001 roku joannici z Borken  dwa razy w roku zaglądają do Żarek. Przywożą dary dla osób niepełnosprawnych z Środowiskowego Domu Samopomocy w Żarkach, stałą opieką objęli także Dom Samotnej Matki w Żarkach. Oprócz ubrań jest to sprzęt rehabilitacyjny, łóżka, materace, zabawki, sprzęt domowy, wózki dla dzieci, nosidełka. W sumie rzeczy bardzo praktyczne. W sumie do Żarek trafiło około 30 ton darów. Współpracę zainicjowała Mariola Radke, obecnie żona Ulricha Radke, absolwentka żareckiego liceum.

Tym razem w Żarkach gościli Karl Otto Biedermann oraz Rita Oberrecht. Dzięki ich zasłudze oraz pomocy licznych mieszkańców w okolicach miasta Borken udało się do Żarek dostarczyć: ubrania, łóżka dla osób chorych, podstawowy sprzęt pomagający w pielęgnacji  osób obłożnie chorych, foteliki samochodowe dla dzieci, zabawki.
Część darów: łóżko oraz kilka dużych kartonów z ubraniami oraz butami trafiły do myszkowskiego szpitala.

- Wiem, że w Żarkach nie ma szpitala, ale dostarczono do mnie duże pudła z lekarskimi ubraniami i butami. Pomyślałem, że wezmę je do Polski, bo wiem, iż burmistrz Żarek na pewno będzie wiedział, gdzie mogą być potrzebne – opowiadał Karl Otto Biedermann.

Burmistrz Klemens Podlejski zadzwonił do myszkowskiego szpitala. W sobotę 29 marca miało miejsce uroczyste przekazanie darów w Myszkowie. Obecna była dyrekcja palcówki na czele z Wojciechem Piechtą. Joannici obiecali, iż sprawdzą możliwość przetransportowania osiemnastu łóżek dla obłożnie chorych dla szpitala w Myszkowie.

- Być może uda się nam dzięki istniejącej już współpracy wspomóc jeszcze inne placówki na terenie powiatu myszkowskiego – mówi burmistrz Klemens Podlejski,
W tej chwili jest poszukiwana firma na terenie powiatu myszkowskiego, która zechciałaby przewieźć z Borken (okolice Műnster) wspomniane łóżka.

Przypomnijmy, iż współpraca z Joannitami ma różne wymiary. Oprócz pomocy charytatywnej udało się w 2007 roku jesienią zorganizować pierwszy obóz polskiej i niemieckiej młodzieży. Projektem byli objęci uczniowie z Zespołu Szkół w Żarkach, młodzież z Niemiec z Zakonu Joannitów i niepełnosprawni z Środowiskowego Domu Samopomocy w Żarkach. W trakcie każdego przyjazdu joannici korzystają z gościnności Środowiskowego Domu Samopomocy w Żarkach, tak było i ostatnim razem.
- U nas mają zapewnione miejsce do spania oraz posiłki. Miło nam gościć przyjaciół z Niemiec – twierdzi Aneta Pniak, kierownik środowiskowego domu samopomocy w Żarkach.
Aneta Pniak przekonuje, iż wielu mieszkańców gminy, ale i powiatu zgłasza się do niej z prośbą o wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego, czy łóżek. Zainteresowanie jest spore, bywa, że jest lista oczekujących na konkretną pomoc.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta) 

01

KWI

2008

1537

razy

czytano