Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Cisza żydowskich cmentarzy

Cisza żydowskich cmentarzy

W dniu 8 kwietnia br w Domu Kultury w Żarkach miało miejsce otwarcie wystawy „Klisze…Brzmienie ciszy żydowskich cmentarzy na ziemi górnoślaskiej”.

Prace przygotowali uczniowie klas trzecich I Gimnazjum przy ZSS w Siemianowicach Śl.  razem ze swoim opiekunem Leszkiem Gasiulewiczem – nauczycielem historii. Uczniowie biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Przedsiębiorczość”. W ramach tego projektu grupa chciała pokazać piękno i tajemniczość żydowskich cmentarzy. Wybrano cmentarze miast, które graniczą z Siemianowicami – są to cmentarze w Czeladzi, Katowicach i Bytomiu, a także w Żarkach, który odstaje od tego szablonu.
Jednym z elementów prezentacji projektu był krótki recital muzyczny Sandry Kulik – uczennicy trzeciej klasy, która  wykonała utwory związane z kulturą żydowską – „Miasteczko Bełz”, „Ramona” oraz „Skrzypek Hercowicz”. Dodatkowo uczennice przybliżyły krótko obrzędy żydowskie związane z pochówkiem zamarłych. Na otwarcie wystawy licznie przybyli uczniowie żareckiego gimnazjum i przedstawiciele władz z przewodniczącą Rady Miejskiej Stanisławą Nowak na czele. Zarówno występ, jak i prace fotograficzne cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Fotografie będzie można oglądać powtórnie w Domu Kultury w Żarkach przy okazji wizyty Muzeum na kółkach w Żarkach w  czerwcu br.

 

10

KWI

2015

1507

razy

czytano