Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Etnojura w Żarkach

Etnojura w Żarkach

W gminie Żarki powstało kolejne interesujące miejsce. Pracownia Etnojura przy ul. Leśniowskiej 26 zaprasza na wycieczki i warsztaty. Dawne metody wyplatanie wikliny, robienie lalek motanek, druku na tkaninie to tylko niewielki fragment działalności. W każdym razie na pewno czeka nas tu wesoła zabawa z naturalnymi, ekologicznymi materiałami. To propozycja dla grup, rodzin, turystów indywidualnych. Wszystko pod  okiem instruktorów i animatorów.

- Nie mamy zamku, ale wykorzystujemy swoje turystyczne położenie na Jurze i nasi mieszkańcy uwierzyli, iż połączenie turystyki i edukacji może przynieść bardzo dobry efekt – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Miniskansen Wsi Jurajskiej, Zagroda Maciejówka, czy u Strusia to już od dawna funkcjonujące produkty turystyczne. W ub. roku w Żarkach pojawiła się Manufaktura Słodyczy Hokus Pokuss, w której każdy może wyprodukować własnego lizaka, w Przystani Leśniów są warsztaty robienia pizzy, a przyjazna dzieciom stajnia Jaroszówka zaprasza do poznanie życia koni.

Pracownia EtnoJura  ruszyła od wtorku (21 kwietnia). Ma ofertę dla  dzieci od 4. roku życia po młodzież licealną. - W zależności od oczekiwań turystów, ich wieku i upodobań dzieci, możemy zaplanować dowolne atrakcje. Pytamy tylko, ile lat będą mieć nasi goście oraz ile czasu chcą  spędzić w Żarkach – mówi Dagmara Muszyńska, inicjatorka pracowni. – Programy spędzania wolnego czasu są już dostępne na stronie.

Pierwsze możliwości pracowni będzie można poznać już w najbliższy weekend. W sobotę 25 kwietnia na Leśniowską 26 są zapraszane maluchy z okolicy (4+) na robienie znaków patyczków, które potem w niedzielę mali autorzy będą mogli odnaleźć na słupach po drodze do innej atrakcji żareckiej - manufaktury cukierków. - Każde dziecko, które odnajdzie swojego patyczaka, przy drogach koło targowicy, dostanie etno lizaka. Zapraszamy rodziny i osoby indywidualne przez cały weekend można przyjść o dowolnej porze i bawić się wikliną – zachęca D. Muszyńska.

Zajęcia w okresie jesienno-zimowym będą się odbywać w budynku. Atutem pracowni jest jednak rozległe zielone podwórko. Będzie wykorzystywane przy ładnej pogodzie. Na pewno w czerwcu, w ogrodzie będzie można przypomnieć sobie lub poznać dawne miejskie i wiejskie zabawy, posiłować przy robieniu powrozów i nie tylko.

Pracownia działa na rzecz grup zorganizowanych, ale swoje miejsce mogą tu również znaleźć turyści indywidualni. W ramach oferty letniej Żarek Szalone warsztaty etno będą się odbywać w każdy weekend (od 25 kwietnia).

- Niezależnie od wieku i od pory dnia, niezależnie czy to wypad rodzinny, czy towarzyski -  w każdy weekend można wziąć udział w warsztatach z dowolnym materiałem: żywą wikliną, brzozą, słomą, gazetą. Można zacząć od podstawowych technik albo realizować własne pomysły – zaprasza Dagmara Muszyńska.
EtnoJura

Pracownia Etnodizajnu
ul. Leśniowska 26, 42-310 Żarki
tel: 730-950-551
kontakt@etnojura.pl, www.etnojura.pl

 

23

KWI

2015

3547

razy

czytano