Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Stanisław Mostowy otrzymał Krzyż Zesłańców Sybiru.

Stanisław Mostowy otrzymał Krzyż Zesłańców Sybiru.

Pułkownik Jan Korczyński wspólnie z burmistrzem Klemensem Podlejskim wręczyli Krzyż Zesłańców Sybiru dla pana Stanisława Mostowego z Żarek w trakcie sesji Rady Miejskiej w dniu 10 kwietnia. – To była niezwykła lekcja historii – ocenili uczestniczący w tym wydarzeniu.

Stanisław Mostowy przyszedł na sesję w towarzystwie żony Zdzisławy, dzieci, wnuków oraz prawnuków. Przyznał otwarcie, iż sam nigdy by się tego medalu nie domagał. – Jestem wdzięczny, iż koledzy ze związku Kombatantów w Częstochowie wnioskowali o takie wyróżnienie. Dziękuję bardzo – powiedział wzruszony Stanisław Mostowy w chwilę po tym, jak przypięto mu medal.
  • W dniu 6 marca prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych powiadomił mnie, iż prezydent Lech Kaczyński przyznał prezesowi Związku Kombatantów RP i BWP Koła nr 52 w Żarkach Stanisławowi Mostowemu – Krzyż Zesłańca Sybiru – poinformowała Stanisława Nowak, przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach.
Wręczenie medalu zaplanowano na sesji w dniu 10 kwietnia. Wzięli w niej udział: poseł Jadwiga Wiśniewska, przedstawiciele władz samorządowych, radni, mieszkańcy, kierownicy jednostek, sołtysi i przewodniczący rad sołeckich, nauczyciele oraz uczniowie. Ci ostatni pod kierunkiem polonistki z Gimnazjum Katarzyny Czyż przygotowali krótki program artystyczny. Wystąpili: Marlena Samek, Eliza Płaczek oraz Małgorzata Maślanka. Przedstawiono sylwetkę bohatera tego wydarzenia.

Stanisław Mostowy i jego rodzice byli Polakami, ich rodzinny dom znalazł się w granicach państwa Ukraina, a następnie Związku Radzieckiego. W 1936 r., ukaz rządu radzieckiego nie pozostawiał wątpliwości. Zabrać co się da z dobytku i ładować się do towarowego wagonu. Trzytygodniowa podróż w nieznane. Koniec podróży w stepie w Kazachstanie. Na szczęście Kazachowie byli ludźmi przyjaznymi i pomogli przetrwać pierwszą zimą oraz nauczyli rodzinę Mostowych żyć w trudnych warunkach.
W 1943 r. Stanisław Mostowy otrzymał powołanie do wojska, trafił do Armii Berlinga, doszedł z nią aż do Berlina, po wojnie został w Polsce. Do Związku Radzieckiego wolał nie wracać, bo groziła mu wywózka na Sybir, do Kazachstanu pojechał dopiero w 1956 roku, ale tylko z wizytą, swoje życie zaczął układać sobie w Żarkach.
  • Jak trafiłem do Żarek? W 1945 roku do jednostki przyszli nowi poborowi m.in. z Żarek zaprzyjaźniłem się z nimi, byłem na kilku przepustkach w tym mieście. Spodobało mi się, poznałem przyszłą żonę Zdzisławę – powiedział pan Stanisław. – Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwym, iż mi się udało i że tu zostałem.
Pani Stanisław wspólnie z żoną wychowali dwoje dzieci: Elżbietę i Stanisława, doczekali się pięciu wnuków Jarosława, Adama, Krystiana, Sylwii, Agnieszki, mają trzech prawnuków: Olafa, Igora, Oliwię.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

11

KWI

2007

1906

razy

czytano

6224/6257

umigzarki.pl

0

pierwsza źródłowa wzmianka o Żarkach

: Basen w Żarkach.

Basen w Żarkach.

: Ruiny w Żarkach.

Ruiny w Żarkach.

: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

: Wycieczka rowerowa.

Wycieczka rowerowa.

: Zabytkowe stodoły w Żarkach.

Zabytkowe stodoły w Żarkach.

: Muzeum w Żarkach.

Muzeum w Żarkach.

: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

: Widok na Żarki z lotu ptaka.

Widok na Żarki z lotu ptaka.

0

liczba mieszkańców

Logo: Miasto i Gmina Żarki.

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Na fot. Burmistrz Klemens Podlejski (z lewej) wraz z pułkownikiem Janem Korczyńskim wręczają medal Stanisławowi Mostowy.

: Na fot. Burmistrz Klemens Podlejski (z lewej) wraz z pułkownikiem Janem Korczyńskim wręczają medal Stanisławowi Mostowy.

Na fot. Zdzisława i Stanisław Mostowy w chwilę po wręczeniu medalu.

: Na fot. Zdzisława i Stanisław Mostowy w chwilę po wręczeniu medalu.

Na fot. Stanisław Mostowy w momencie przyjmowania gratulacji od poseł Jadwigi Wiśniewskiej.

: Na fot. Stanisław Mostowy w momencie przyjmowania gratulacji od poseł Jadwigi Wiśniewskiej.

Na fot. Od lewej: Jerzy i Elżbieta Gocyła, Zdzisława i Stanisław Mostowy, Aurelia i Stanisław junior Mostowy. Pamiątkowa rodzinna fotografia rodziny Mostowych z Żarek.

: Na fot. Od lewej: Jerzy i Elżbieta Gocyła, Zdzisława i Stanisław Mostowy, Aurelia i Stanisław junior Mostowy. Pamiątkowa rodzinna fotografia rodziny Mostowych z Żarek.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.