Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Muzeum na kółkach JUŻ w Żarkach.

Muzeum na kółkach JUŻ w Żarkach.

Godziny otwarcia pawilonu z wystawą na parkingu przy ul. Koziegłowskiej.
17.06.2015 r. - 9.00 - 13.00 i 17.00 - 19.00
18.06.2015 r. - 12.00 - 15.00 i 16.00 – 19.00
19.06.2015 r. 10.00 – 16.00. Wystawa "Z narazeniem życia" w MGOK w godzinach 8.00 – 19.00 w trakcie wizyty Muzeum. Koncert muzyki żydowskiej na Starym Rynku w Żarkach w dniu 19.06.2015 r. o godz. 20.30. Spacer Szlakiem Kultury Żydowskiej w dniu 18.06.2015 r. w godzinach 10.00-11.30 i 11.30 – 13.00, zbiórka pod pawilonem na ul. Koziegłowskiej.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Żarkach zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 17-19 czerwca Muzeum będzie gościć w Żarkach.

Wystawa edukacyjna „Muzeum na kółkach” w Żarkach 17-19.06 2015 r., Wstęp wolny.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Żarkach zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 17-19 czerwca Muzeum będzie gościć w Żarkach.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

Żarki to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Osadnictwo żydowskie w Żarkach rozpoczęło się w XVI wieku Wtedy też powstała prawdopodobnie pierwsza synagoga. W XVIII w. zbudowano drugi obiekt kultu religijnego w mieście – dom modlitwy, który pełnił jednocześnie funkcję elementarnej szkoły religijnej. W XIX w. Żydzi wzięli walny udział w industrializacji Żarek, budując warsztaty, fabryczki i młyny. Wyszły stąd wówczas wybitne jednostki, które zyskały szeroki rozgłos także poza granicami miasta. W lutym 1941 r. Niemcy utworzyli w Żarkach getto, w którym zgromadzono 3,2 tys. Żydów. Rozwiązano także wszystkie żydowskie organizacje, powołując Judenrat. 6 października 1942 r. rozpoczęła się operacja likwidacji getta, w którym było jeszcze ok. 800 osób. Około 300 Żydów, głównie osoby słabe oraz matki z dziećmi, rozstrzelano na tutejszym cmentarzu. Pozostałych poddano selekcji. Zdolnych do pracy wysłano do getta w Radomsku. Natomiast wszystkich pozostałych wywieziono do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka. Na przełomie stycznia i lutego 1945 r. do miasta zaczęli napływać Żydzi. Część z nich była dawnymi mieszkańcami Żarek, którzy teraz wracali z hitlerowskich obozów koncentracyjnych i usiłowali powrócić do swoich domów. Większość przebywających w Żarkach Żydów traktowała jednak swój pobyt w mieście tylko jako przystanek w drodze na zachód lub do Palestyny. W 1946 r. wszyscy opuścili już miasto.

W Żarkach będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” na parkingu przy ul. Koziegłowskiej. Podczas naszej wizyty koordynatorzy lokalni przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie:
- Koncert muzyki żydowskiej na Starym Rynku w Żarkach    
- Warsztaty plastyczne – malujemy synagogę
- Spacer Szlakiem Kultury Żydowskiej dla uczniów szkół gimnazjalnych i  ponadgimnazjalnych

Ze strony UMiG Żarki i MGOK Żarki prowadzone są różne działania, które pozwalają poznać kulturę żydowską i wspólne życie przed II wojną światową. Bardzo ważne jest, aby takie działania były urozmaicone. Pomysł „Muzeum na kółkach” doskonale uzupełnia dotychczasową pracę edukacyjną. Atrakcyjna oferta w postaci mobilnej wystawy trafi do większej ilości osób, nie tylko z terenu Gminy Żarki ale również do dużej grupy turystów, odwiedzających nasze miasto – mówią Magdalenia Brzegowska i Katarzyna Kulińska-Pluta, koordynatorki lokalne „Muzeum na kółkach” w Żarkach.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących                     i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.
Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas                   i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udziałw zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Od maja do sierpnia 2015 roku „Muzeum na kółkach” będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kółkach” odwiedzi 47 miejscowości

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie:
http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach oraz na Facebooku „Muzeum na kółkach”: https://www.facebook.com/muzeumnakolkach

Zapraszamy
Projekt  Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

09

CZE

2015

1386

razy

czytano