Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Urodziny Roberta Szecówki w Hamburgu.

Urodziny Roberta Szecówki w Hamburgu.

Znany karykaturzysta i satyryk Robert Szecówka z Żarek obchodził 80 rocznicę urodzin. Konsul Generalny RP w Hamburgu zorganizował specjalnie dla niego jubileuszowe spotkanie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzinnego miasta: przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak oraz burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Robert Szecówka urodził się w Żarkach, większość życia spędził we Wrocławiu, od blisko 30 lat mieszka w Hamburgu. W Niemczech aktywnie angażował się i uczestniczył w pracy na rzecz Polonii. Przez 10 lat prowadził galerię „Rezydencja” w Konsulacie Generalnym w Hamburgu i właśnie w tym miejscu odbyło się uroczyste urodzinowe spotkanie.

80 lat życia, 60 lat pracy twórczej Roberta Szecówki świętowano w miniony piątek (5.06.). W konsulacie zjawili się: szacowny jubilat wraz z żoną Anną oraz córką, przyjaciele, działacze polonijni, polonijna bohema oraz przedstawiciele rodzinnego miasteczka, pracownicy konsulatu. Gospodarzem spotkania byli: konsul generalny Marian Cierpisz wraz z żoną Ewą.

- Robert Szecówka to król dystansu – powiedział konsul Marian Cierpisz, a że sam chętnie zajmuje się słowem pisanym, to dla jubilata przygotował własny utwór.

Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Stanisławą Nowak przekazali uchwałę uchwaloną na sesji w dniu 27 maja. Rada Miejska w Żarkach przyznała Robertowi Szecówce tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Żarki. - Dziękuję za tak miły prezent – powiedział jubilat. Gratulacji, ciepłych słów, życzeń było z resztą tego wieczoru wiele. Goście z zainteresowaniem obejrzeli wystawę rysunków satyrycznych w konsulacie.

(przygotowała i fot: Katarzyna Kulińska-Pluta)

Kilka słów z życiorysu:
Robert Szecówka, pseud. Robs, rocznik 1935r. Studiował Architekturę na Politechnice Wrocławskej. Karykaturzysta, satyryk, illustrator, animator kulturalny. Współpracował ze “Szpilkami”, “Karuzelą” “Poland”. Miał stałe rubryki w m in. „Wiadomościach“, „Wieczorze Wrocława“. Pomysłodawca i inicjator Międzynarodowego Festiwalu Karykatury „Satyrykon“ w Legnicy, członek założycieli Fundacji „Pegasus“ w Hamburgu, współorganizator międzynarodowych wystaw malarskich I happeningow – Otwarta Galeria Alster – OFFGALA. Jest laureatem ponad trzydziestu nagród i wyróżnien w tym „Premio Citta di Fano ‘77”, Światowego Salonu Karykatury ”Montral ’78”, “Satyrykon ’78, ’79, Nagroda Muzeum Karykatury w Warszawie 1985. Publikacje w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji, Holandii, Rosji i kilkunastu innych krajach. Jego powieść – żart literacki “Pałer” napisany 20 260 słowami wyłącznie na litere “P” w roku 2001 został wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Za swoja twórczość oraz promocje sztuki polskiej w Niemczech odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie mieszka w Niemczech.

Zródło informacji http://www.wydawnictwoc2.pl/?autor=robert-szecowka

 

09

CZE

2015

1355

razy

czytano