Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Robert Szecówka honorowy Obywatel Miasta Żarki.

Robert Szecówka honorowy Obywatel Miasta Żarki.

Wzruszająca opowieść towarzyszyła prezentacji rysunków z dzieciństwa Roberta Szecówki z Żarek z lat 1939 – 1945. Łzy wzruszenia zakręciły się w niejednym oku. Wystawę można oglądać w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach w czasie wakacji.

Wernisaż wystawy odbył się w budynku Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach w piątek (26.06.) w ramach Dni Żarek. Zainteresowanie ze strony publiczności było olbrzymie. Obecny był również Robert Szecówka, przybył w towarzystwie żony Hani i córki Ewy.

Karykaturzysta, rysownik, ilustrator zaprezentował przed rodziną, przyjaciółmi, mieszkańcami Żarek rysunki, które przedstawiają przeszłość miasteczka.

- Urodziłem się w Żarkach w 1935 roku. Pamiętam wojsko polskie, niemieckie i radzieckie – powiedział Robert Szecówka. – Pamiętam, jak żyło się w tym miasteczku przed wojną, jak dotkliwa dla wszystkich była wojenna nędza i jak z pewnym uczuciem niepewności witano wyzwolicieli ze Wschodu.

Każdy z prezentowanych rysunków na ekranie został opatrzony komentarzem autora. Odwoływał się do osobistych przeżyć, wspominał ludzi, sytuacje, miejsca, zdarzenia.

Robert Szecówki świętował w Żarkach 80.  rocznicę urodziny i 60. rocznicę pracy twórczej. Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski zaproponował z tej okazji przygotowanie specjalnej wystawy związanej z historią Żarek.

- Bardzo mi na tym zależało. Robert pamięta świat, którego dzisiaj już nie ma. Jest rysownikiem i może ten świat narysować i o to go poprosiłem – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Sądząc po liczbie zgromadzonych osób na wernisażu taka wystawa w Żarkach jest bardzo ciepło przyjęta.

Wernisaż był również doskonałą okazją do przekazania Honorowego Obywatelstwa Miasta Żarki dla Roberta Szecówki.

- Rada Miejska w Żarkach w dniu 27 maja podjęła decyzję o przyznaniu tego tytułu – poinformowała przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak.

Odczytała treść uchwały i wspólnie z burmistrzem przekazali Robertowi Szecówce gratulacje. Publiczność odśpiewała Sto Lat, był tort zamówiony w Piekarni Musialika, morze kwiatów, serdeczne życzenia i rozmowy.

Wystawa w okresie wakacyjnym jest prezentowana w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach na piętrze. Zapraszamy serdecznie.

 

02

LIP

2015

1756

razy

czytano