poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Barszcz Sosnowskiego. Ostrzeżenie.

Strona główna » Aktualności » Barszcz Sosnowskiego. Ostrzeżenie.

wielkość tekstu:A | A | A

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na przypadki miejscowego występowania Barszczu Sosonowskiego. Oparzenia mogą okazać się bardzo groźne dla zdrowia.

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu w latach 70. ubiegłego wieku jako roślina pastewna. Dorasta do wysokości nawet czterech metrów. Łodyga ma srednice około 10 cm, do tego charakterystyczny baldach nasienny i duże liście na długich łodygach pokrytych brązowymi włoskami. Zawiera niebezpieczny związek - furanokumarynę. Oparzenia mogą nastąpić w efekcie bezpośredniego kontaktu z rośliną, ale czasem wystarczy pobyć trochę w upalny, słoneczny dzień tam, gdzie jest jej dużo.

Należy unikać przebywania w miejscach występowania rośliny, nie zrywać jej i nie ścinać bez odzieży ochronnej. W przypadku wystąpienia rośliny na posesji należy zastosować oprysk preparatem herbicydowym np. Roundup.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.

 

czytano: 1077 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-07-07 11:11:30

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7