Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Kryształowy jubileusz Domu w Lesie.

Kryształowy jubileusz Domu w Lesie.

15 lat. Dokładnie taki jubileusz świętował Środowiskowy Dom Samopomocy w Żarkach. Na uroczystość do domu kultury przybyli pracownicy, pensjonariusze, władze samorządowe, przyjaciele, myszkowscy motocykliści oraz zaprzyjaźnione stowarzyszenia i domy środowiskowe.
Specjalne życzenia złożyli: przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak wraz z burmistrzem Miasta i Gminy Żarki Klemensem Podlejski, członek Zarządu Powiatu Myszkowskiego Jakub Grabowski, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Teresa Kowacka, przedstawiciele Środowiskowego Domu z Zawiercia, Myszkowa przy ul. Milenium oraz ul. Gałczyńskiego, a także Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ogorzelniku. Nie mogło również zabraknąć ciepłych słów od dwóch stowarzyszeń, które wspierają działalność tej żareckiej placówki: Pomocna Dłoń i Cudowne Dzieci.

- Środowiskowy Dom Samopomocy w Żarkach został przekazany do użytku dokładnie 22 listopada 2000r.  Z usług żareckiego domu przez 15 lat skorzystało 80 osób, obecnie przebywają w nim 33 osoby. Zależy nam na tym, aby to miejsce każdemu dawało szansę na bycie szczęśliwym człowiekiem – powiedziała kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Żarkach Aneta Pniak, prowadząca spotkanie. – Nasza praca to tak naprawdę pełnienie służy społecznej poprzez wspieranie osób niepełnosprawnych. I cieszę się, że w tej służbie mam tylu przyjaciół.

W Żarkach to miejsce dla osób niepełnosprawnych potocznie nazywa się Domem w Lesie. To miejsce, w którym jest zapewniona fachowa opieka, wsparcie, zajęcia. Proponowany jest szeroki program opary o wycieczki, wyjazdy integracyjne, pikniki, wspólne wyjścia. Środowiskowy dom ściśle współpracuje z szeregiem instytucji w gminie Żarki i nie tylko.

- Pamiętam początki. Trzeba było jeździć po domach i namawiać rodziców, aby się przekonali, iż ich niepełnosprawne dziecko może wyjść z domu i korzystać z fachowej opieki – powiedziała Teresa Kowacka, kierownik MGOPS w Żarkach. - Dzisiaj niepełnosprawni są traktowani z pełną godnością i radzą sobie w takich sytuacjach, które przed 15 laty wydawały się niemożliwe do realizacji.

Jednym z przykładów może być fantastyczny program artystyczny w wykonaniu wychowanków domu. Z pewną dozą humoru, z dużym dystansem, ale w bardzo interesujący sposób zostali przedstawieni wszyscy pensjonariusze oraz pracownicy domu. Potem był piękny tort, a dla przyjaciół duże lizaki w kształcie domu wykonane w Manufakturze Słodyczy Hokus Pokuss w Żarkach.

 

03

LIS

2015

1418

razy

czytano