Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Podróże w ramach dawnych Żarek

Podróże w ramach dawnych Żarek

Już czwarty rok jest realizowany projekt Dawne Żarki. W tym sezonie ma on wyjazdową formułę i dzieci odwiedzają interesujące miejsca w sołectwach gminy Żarki. Obywatelski Komitet Pamięci Narodowej wspólnie ze Szkołą Podstawową w Żarkach prowadzą projekt pt.  „Dawne Żarki – Moje Miasto”.

- Zaczęliśmy w 2011 r. organizując spotkania uczniów z najstarszymi mieszkańcami. Starsi opowiadali, a młodsi słuchali. Okazało się, że tak bardzo chcą słuchać, jak żyło się dawniej, iż prelekcje organizowaliśmy bardzo regularnie  – mówi Romek Hamerla, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach.

Prelekcje odbywały się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach dwa razy w miesiącu. W ramach prelekcji uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarkach spotkają interesujących gości, którzy fascynują się historią Żarek i okolic. Poznają najstarszych mieszkańców Żarek i ich wspomnienia z dzieciństwa.

- W tym roku uznaliśmy, iż warto zmieć formułę i zachęcić uczniów do niedalekich, ale cennych podróży po gminie – mówi Anna Hamerla, koordynatorka projektu ze strony Szkoły Podstawowej.

Pierwszą wizytę grupa złożyła w Zagrodzie Maciejówka. – U mnie dzieci poznawały tradycyjne metody dekorowania. Zapoznały się z filcowaniem i oglądały ozdoby z filcu. Innym sposobem zdobnictwa na wsi było malowanie na tkaninie. Dzieciaki spróbowały pomalować na serwetce wiewiórkę – wyjaśnia Iza Szewczyk z Zagrody Maciejówka.

Uczniowie z żareckiej podstawówki mają zaplanowane jeszcze dwa wyjazdy w teren. Odwiedzą Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie oraz Stajnię Jaroszówkę w Jaroszowie.

 

03

LIS

2015

1164

razy

czytano