poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Podróże w ramach dawnych Żarek

Strona główna » Aktualności » Podróże w ramach dawnych Żarek

wielkość tekstu:A | A | A

Już czwarty rok jest realizowany projekt Dawne Żarki. W tym sezonie ma on wyjazdową formułę i dzieci odwiedzają interesujące miejsca w sołectwach gminy Żarki. Obywatelski Komitet Pamięci Narodowej wspólnie ze Szkołą Podstawową w Żarkach prowadzą projekt pt.  „Dawne Żarki – Moje Miasto”.

- Zaczęliśmy w 2011 r. organizując spotkania uczniów z najstarszymi mieszkańcami. Starsi opowiadali, a młodsi słuchali. Okazało się, że tak bardzo chcą słuchać, jak żyło się dawniej, iż prelekcje organizowaliśmy bardzo regularnie  – mówi Romek Hamerla, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach.

Prelekcje odbywały się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach dwa razy w miesiącu. W ramach prelekcji uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarkach spotkają interesujących gości, którzy fascynują się historią Żarek i okolic. Poznają najstarszych mieszkańców Żarek i ich wspomnienia z dzieciństwa.

- W tym roku uznaliśmy, iż warto zmieć formułę i zachęcić uczniów do niedalekich, ale cennych podróży po gminie – mówi Anna Hamerla, koordynatorka projektu ze strony Szkoły Podstawowej.

Pierwszą wizytę grupa złożyła w Zagrodzie Maciejówka. – U mnie dzieci poznawały tradycyjne metody dekorowania. Zapoznały się z filcowaniem i oglądały ozdoby z filcu. Innym sposobem zdobnictwa na wsi było malowanie na tkaninie. Dzieciaki spróbowały pomalować na serwetce wiewiórkę – wyjaśnia Iza Szewczyk z Zagrody Maciejówka.

Uczniowie z żareckiej podstawówki mają zaplanowane jeszcze dwa wyjazdy w teren. Odwiedzą Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie oraz Stajnię Jaroszówkę w Jaroszowie.

 

czytano: 795 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-11-03 12:24:00

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7