Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Stanisławy i Stanisławowie – łączcie się. Uroczysta msza święta przy ruinach kościoła św. Stanisława w Żarkach – 8 maja, godz. 18.00.

Stanisławy i Stanisławowie – łączcie się. Uroczysta msza święta przy ruinach kościoła św. Stanisława w Żarkach – 8 maja, godz. 18.00.

Ksiądz proboszcz Jan Wajs oraz burmistrz Klemens Podlejski serdecznie zapraszają szczególnie mocno wszystkie Stanisławy i wszystkich Stanisławów na uroczystą mszę świętą. W dniu 8 maja o godz. 18.00 w niezwykłym miejscu, bo na Górze Laskowiec przy ruinach kościoła św. Stanisława zaplanowano nabożeństwa koncerty i spotkanie z gościem specjalnym – królem Stanisławem Augustem Poniatowskim.

- Msza święta połączona z nabożeństwem majowym oraz koncertami orkiestry dętej OSP Żarki i występami zespołu Iskra ze Szkoły Podstawowej jest organizowana z okazji Święta Stanisławów – informuje burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
W ub. roku gmina wspólnie z parafią po raz pierwszy przystąpiła do zorganizowania przedsięwzięcia przy ruinach zabytkowego kościółka. To spotkanie ma na celu integrację lokalnej społeczności, pokazanie, jak bardzo zmieniło się otoczenie wokół zabytku za sprawą współdziałania miłośników miasta wspólnie z gminą. Laskowiec jest fragmentem kuesty jurajskiej. Organizatorom zależy, aby każdego roku w dniu swojego patrona spotykały się na wzgórzu przy ruinach osoby noszące imię Stanisława lub Stanisław.

W gminie Żarki dokładnie policzono, iż jest zameldowanych 79 Stanisław i 154 Stanisławów. Te imiona są szczególnie popularne w Żarkach i Jaworzniku.
- W tym roku zaplanowaliśmy, iż do każdej Stanisławy i każdego Stanisława dotrze zaproszenie na tę uroczystość. Mam nadzieje, że zaproszonym spodoba się wspólne świętowanie imienin – przekonuje burmistrz. – Oczywiście zapraszamy też gorąco osoby o tym imieniu spoza gminy. Gościem specjalnym uroczystości będzie król Stanisław August Poniatowski. Warto skorzystać z zaproszenia, bo przecież nie co dzień mamy możliwość obcowania z królewskim majestatem.


Program

Godz. 18.00
  • początek uroczystości
  • koncert zespołu „Iskra” ze Szkoły Podstawowej w Żarkach pod kierunkiem Sylwii Frydrych-Góral
  • wystąpienie Burmistrza Klemensa Podlejskiego
Godz. 18.30
  • nabożeństwo majowe
Godz. 19.00
  • msza święta
  • koncert Orkiestry Dętej OSP Żarki

Atrakcje towarzyszące:
Spotkanie ze sławnym Stanisławem – gość specjalny
król Stanisław August Poniatowski
Rycerska Drużyna Miasta Żarki

Miejsce:
Góra Laskowiec przy drodze wojewódzkiej nr 792
z Żarek do Jaworznika


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

28

KWI

2008

1174

razy

czytano