poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada

Strona główna » Aktualności » Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada

wielkość tekstu:A | A | A

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada w Żarkach rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym w Żarkach. Po nabożeństwie ksiądz probosz Jan Wajs poświęcił nowy samochód OSP w Żarkach.

Po uroczystościach na Starym Rynku wszyscy obecni przeszli  na cmentarz parafialny. Główne uroczystości odbyły się przy Krzyżu Katyńskim. Modlitwę za Ojczyznę zmówił z zebranymi ksiądz proboszcz, w tym miejscu  o miłości do  Polski i naszej małej ojczyzny mówił burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Kwiaty złożono pod Krzyżem Katyńskim i na mogiłach żołnierzy i powstańców na cmentarzu parafialnym w Żarkach. Kwiaty składali przedstawiciele władz, mieszkańców, kombatanci, harcerze i delegacje szkół podstawowych w Jaworzniku, Przybynowie, Zawadzie, Żarkach i Gimnazjum w Żarkach. Obecni byli przedstawiciele jednostek straży pożarnej oraz orkiestra dęta OSP Żarki pod kierunkiem kapelmistrza Henryka Rakowskiego. Po raz pierwszy w uroczystościach wzięli udział członkowie Drużyny Harcerskiej w Żarkach.

Po południu w Domu Kultury w Żarkach odbył się koncert "Muzyki Polskiej" na którym można było usłyszeć w przepięknym wykonaniu utwory min.  Stanisława Moniuszki, Wojciecha Kilara, Henryka Wieniawskiego.

 

czytano: 851 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-11-16 14:47:55

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5