Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Odżywione dziecko, zdrowe dziecko

Odżywione dziecko, zdrowe dziecko

Specjalistka od zdrowego żywienia  z Akademii Diet w Zawierciu,  dietetyk Ewa Wilska  została zaproszona przez nauczycielkę wychowania fizycznego Mariolę Pasikowską do żareckiej podstawówki. Spotkała się z uczniami klas IV-VI w Szkole Podstawowej w Żarkach.

Podczas wykładu dzieci dowiedziały się jak powinien wyglądać jadłospis młodego człowieka. Uczniowie otrzymali wskazówki jak zamienić sklepowe smakołyki na te, które mogą sami  w prosty sposób przyrządzić.  Dietetyk promowała  spożywanie warzyw, owoców i żywności bogatej w wapń oraz picie wody.  Dzieci dowiedziały się jakie są rodzaje chleba, ryżu, makaronu, kasz, soki, musy i przeciery owocowe, warzywne oraz koktajle przygotowywane na bazie mleka.

Od 1 września 2015 r., czyli z początkiem nowego roku szkolnego, weszła w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zgodnie z którą firmy prowadzące sklepiki szkolne nie mogą sprzedawać w nich tzw. śmieciowego jedzenia, czyli zawierającego znaczne ilości składników niezalecanych dla rozwoju dzieci. 

Szczególna uwaga została poświęcona żywieniu sportowców. W naszej szkole są klasy sportowe, które ćwiczą 2 h dziennie, dodatkowo odbywają treningi pozaszkolne . Uczniowie dowiedzieli się, co można zjeść przed treningiem  oraz jakie produkty spożyć po zawodach w celu uzupełnienia wydatku energetycznego.  Można było zauważyć zainteresowanie dzieci, które chętnie zadawały pytania   i włączały się do rozmowy.
- Kolejne spotkanie z dietetykiem zaplanowano w  II półroczu – mówi Mariola Pasikowska, organizator wykładów i nauczyciel wychowania fizycznego.

 

20

LIS

2015

1136

razy

czytano