Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Sto lat dla Stanisław i Stanisławów – uroczystość na Górze Laskowiec.

Sto lat dla Stanisław i Stanisławów – uroczystość na Górze Laskowiec.

Około 350 osób wzięło udział w uroczystości św. Stanisława organizowanej po raz drugi na wzgórzu Laskowiec. Koncert chóru i orkiestry dętej OSP wraz z nabożeństwami połączono z uhonorowaniem osób, które dbają o dziedzictwo kulturowe w gminie Żarki.

W ub. roku gmina wspólnie z parafią po raz pierwszy przystąpiła do zorganizowania uroczystości przy ruinach zabytkowego kościółka św. Stanisława. To spotkanie ma na celu integrację lokalnej społeczności, pokazanie, jak bardzo zmieniło się otoczenie wokół zabytku za sprawą współdziałania miłośników miasta wspólnie z gminą. Laskowiec jest fragmentem kuesty jurajskiej. Organizatorom zależy, aby każdego roku w dniu swojego patrona spotykały się na wzgórzu przy ruinach osoby noszące imię Stanisława lub Stanisław. W gminie Żarki jest zameldowanych 79 Stanisław i 154 Stanisławów. Te imiona są szczególnie popularne w Żarkach i Jaworzniku.

W trakcie uroczystości z inicjatywy Wojciecha Mszycy odśpiewano sto lat dla zgromadzonych na Laskowcu Stanisław i Stanisławów. Konno na wzgórze przybył król Stanisław August Poniatowski, w tę rolę wcielił się Janusz Nowak, dowódca Rycerskiej Drużyny Miasta Żarki.

Burmistrz Klemens Podlejski podziękował i wręczył pamiątkowe albumy tym, którzy dbają o dziedzictwo kulturowe w gminie Żarki. Otrzymali je: Jadwiga Borowska Antoniewicz, przedstawiciel służby ochrony zabytków, która w Żarkach ma dom rodzinny i z całych sił pomaga w ochronie zabytków, Wojciech Mszyca - laureat nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, który jako pierwszy jeszcze na początku lat 80 - tych zaczął prace przy ratowaniu ruin kościoła św. Stanisława, Jan Wajs – ksiądz, który od początku objęcia parafii w Żarkach z wielkim zaangażowaniem przystąpił do renowacji obiektów sakralnych, ojciec Stanisław Knapek, przedstawiciela sanktuarium leśniowskiego, w którym wykonano wielką pracę na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, a tym samym fragment Żarek bardzo wypiękniał, Krzysztof Kot, Bogdan Stodółkiewicz, Sławomir Kot oraz Jerzy Hyla, którzy od kilku już lat własnymi siłami dbają o zabytki w gminie Żarki, społecznie pracują przy zagospodarowaniu otoczenia kościoła św. Stanisława, przy sanktuarium Leśniowskim, przy kościele św. Barbary i wielu innych miejscach, ich pomysłowość, zaangażowanie i współpraca z gminą Żarki przyczynia się do rozwoju tego miasteczka.

W trakcie uroczystości wystąpiły orkiestra dęta OSP oraz Zespół wokalno – instrumentalny „Iskra” w składzie: Kinga Maszczyk,  Dominika Rasztabiga, Olga Trebka, Martyna Biała, Gabrysia Stencel, Dominika Papaj, Monika Kwiecień, Agata Królik, Gabysia Muszyńska, Piotr Włoch, Żaneta Nowakowska , Kinga Drewniak Ewelina Grzywna Karolina Maszczyk Małgorzata Kowacka,  Jakub Chojnacki Klaudyna Księżyk,  Martyna Cygan, Joasia Sokół, Karolina Szykuła. Zespół prowadzi Sylwia Frydrych-Góral.

Organizatorzy przedsięwzięcia ks. proboszcz Jan Wajs oraz burmistrz Klemens Podlejski składają szczególne podziękowania osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, a szczególnie Grzegorzowi Matyja z  Żarek – bezpłatne przewozy, Arturowi Socha z Przybynowa i Eugeniuszowi Pala z Czatachowy – przejażdżki bryczkami, Rycerskiej Drużynie Miasta Żarki, Zarządowi Gminnemu OSP za zabezpieczenie imprezy.


(przygotowanie: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Anna Stodółkiewicz)

13

MAJ

2008

1841

razy

czytano