środa, 22 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Emil, Roma
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Rozpoczęcie działań rewitalizacyjnych w gminie Żarki

Strona główna » Aktualności » Rozpoczęcie działań rewitalizacyjnych w gminie Żarki

wielkość tekstu:A | A | A

Gmina Żarki przystąpiła do opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2016 – 2023. Prace będą koordynowane przez doświadczonych konsultantów Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa i potrwają do lipca 2016 roku. Proces będzie zgodny z nowoprzyjętą Ustawą o rewitalizacji z 9 października 2015 roku.

Rewitalizacja jest procesem obejmującym działania przestrzenne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Ma zatem służyć poprawie jakości życia mieszkańców. Rewitalizacja może przyczyniać się między innymi do aktywizacji mieszkańców, utworzenia nowych miejsc pracy, podejmowania działań mających na celu ochronę dziedzictwa kulturowego, a także realizację remontów i adaptacji miejsc/obiektów służących lokalnej społeczności.
Istotnym elementem rewitalizacji jest włączenie do działań mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych instytucji życia społecznego czy gospodarczego. Dlatego też proces opracowywania dokumentu Gminnego Programu

Rewitalizacji będzie miał charakter partycypacyjny, zakładający możliwość artykułowania swoich potrzeb przez różne grupy społeczne. W związku z powyższym w ramach prac zaplanowano m.in. realizację sondażu ulicznego na terenie gminy, badającego potrzeby i problemy mieszkańców, czy przygotowanie i przeprowadzenie konsultacji społecznych. Ponadto zorganizowane zostaną warsztaty strategiczne z przedstawicielami lokalnych środowisk (przedstawicieli instytucji społecznych, gospodarczych i publicznych), na których uczestnicy będą zastanawiać się nad atutami i słabościami gminy oraz zdecydują wspólnie o głównych kierunkach rozwoju obszarów wyznaczonych do rewitalizacji.

W ramach procesu przeprowadzona zostanie analiza w 5 wymiarach: społecznym, gospodarczym, technicznym, środowiskowym i przestrzenno-funkcjonalnym. Opierać się będzie na danych statystycznych i wskaźnikach oraz wynikach badań z mieszkańcami i lokalnymi instytucjami (np. Policja, Ośrodek Pomocy Społecznej). Ponadto przeprowadzona zostanie wizja lokalna, w której wezmą udział eksperci z zakresu architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego. Działania te przyczynią się do wyznaczenia obszarów rewitalizacji na terenie gminy Żarki.

Koordynatorzy prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji gorąco zapraszają do skorzystania z możliwości przekazania swoich opinii i pomysłów na rewitalizację, w tym do uczestnictwa w badaniach ankietowych. Każdy głos, udzielony w tej ważnej dla gminy Żarki debacie, jest niezwykle cenny. Im szerszym konsultacjom zostaną poddane zapisy Programu, tym bardziej działania naprawcze w nim wyznaczone będą zaspokajały potrzeby mieszkańców. O wszystkich etapach projektu informacje będą podawane na bieżąco.

 

czytano: 1213 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-01-22 13:27:57

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 12