Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Ekorozwiązanie przy oczyszczalni ścieków.

Ekorozwiązanie przy oczyszczalni ścieków.

Dzisiaj oficjalnie oddano do użytku jedyną  tego typu w regionie instalację fotowoltaiczną o mocy 40kW na terenie Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Żarkach. Inwestycję, w ramach której zamontowano 156 sztuk paneli o mocy 255W  sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie dotacji 49 tys. zł. Ta instytucja zapewniła również pożyczkę w wysokości  93 688,00 zł. Całość zadnia kosztował 241 080 zł.  Zadanie w imieniu Gminy Żarki realizował Zakład Usług Komunalnych. Inwestycję wykonała  wyłoniona w przetargu częstochowska spółka EcoJura.

- Instalacja wyprodukuje rocznie 34 MW energii, co zaspokoi 20 proc. zapotrzebowania energetycznego oczyszczalni. Atut oszczędzania kosztów energii jest najważniejszy, ale liczy się również wzrost świadomości ekologicznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Oczyszczalnia w Żarkach jest jedyną w tej części województwa, która korzysta z tego rozwiązania – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Wstege przecięli: przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak, prezesa zarządu Spółki EcoJura Bogusław Łyczba, Krzysztof Adamusiński  z TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Częstochowie, kierownik ZUK Marek Strzelczyk  i burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski,

Realizacji inwestycji gratulował starosta myszkowski Dariusz Lasecki, a prezes spółki EcoJura Bogusław Łyczba podkreślił, iż dobra współraca z Gminą Żarki zaowocowała wykonaniem ekologicznej inwestycji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. - A teren ten ze wzglądu na swój unikalny charakter potrzebuje ekologicznych rozwiązań - dodał.

Gmina Żarki zdecydowanym krokiem zmierza w kierunku Słonecznej Gminy. OZE są wykorzystywane w obiektach publicznych, ale systematycznie prowadzone są programy, który umożliwiają mieszkańcom skorzystanie np. z kolektorów ciepła, pomp ciepła i fotowoltaiki.  W wyniku ostatniego naboru do gminy Żarki zgłosiło się 486 mieszkańców. Przekroczony został budżet projektu. W wyniku losowania 388 wnioskodawców znalazło się na liście podstawowej, a 98 na liście rezerwowej. Obecnie odbywa się audyt na posesjach. Wartość zadania sięgnie blisko 4 mln złotych.

W ubiegłorocznej edycji na ponad 500 wniosków dofinansowanie otrzymało 91 mieszkańców ze względu na niewielkie środki. W tamtej edycji gmina zamontowała 91 instalacji solarnych z dofinansowanych z PROW 2007-2013. Koszt zadnia wyniósł 910 767,76zł, z czego wartość dofinansowania 756 756 zł. Mieszkaniec posiadający instalacje dopłacał tylko 10 proc. kosztów netto, tj. w przedziale: od 840 zł do 1050 zł w zależności od wielkości zestawu.

 

01

LUT

2016

1794

razy

czytano