poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Ekorozwiązanie przy oczyszczalni ścieków.

Strona główna » Aktualności » Ekorozwiązanie przy oczyszczalni ścieków.

wielkość tekstu:A | A | A

Dzisiaj oficjalnie oddano do użytku jedyną  tego typu w regionie instalację fotowoltaiczną o mocy 40kW na terenie Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Żarkach. Inwestycję, w ramach której zamontowano 156 sztuk paneli o mocy 255W  sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie dotacji 49 tys. zł. Ta instytucja zapewniła również pożyczkę w wysokości  93 688,00 zł. Całość zadnia kosztował 241 080 zł.  Zadanie w imieniu Gminy Żarki realizował Zakład Usług Komunalnych. Inwestycję wykonała  wyłoniona w przetargu częstochowska spółka EcoJura.

- Instalacja wyprodukuje rocznie 34 MW energii, co zaspokoi 20 proc. zapotrzebowania energetycznego oczyszczalni. Atut oszczędzania kosztów energii jest najważniejszy, ale liczy się również wzrost świadomości ekologicznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Oczyszczalnia w Żarkach jest jedyną w tej części województwa, która korzysta z tego rozwiązania – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Wstege przecięli: przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak, prezesa zarządu Spółki EcoJura Bogusław Łyczba, Krzysztof Adamusiński  z TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Częstochowie, kierownik ZUK Marek Strzelczyk  i burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski,

Realizacji inwestycji gratulował starosta myszkowski Dariusz Lasecki, a prezes spółki EcoJura Bogusław Łyczba podkreślił, iż dobra współraca z Gminą Żarki zaowocowała wykonaniem ekologicznej inwestycji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. - A teren ten ze wzglądu na swój unikalny charakter potrzebuje ekologicznych rozwiązań - dodał.

Gmina Żarki zdecydowanym krokiem zmierza w kierunku Słonecznej Gminy. OZE są wykorzystywane w obiektach publicznych, ale systematycznie prowadzone są programy, który umożliwiają mieszkańcom skorzystanie np. z kolektorów ciepła, pomp ciepła i fotowoltaiki.  W wyniku ostatniego naboru do gminy Żarki zgłosiło się 486 mieszkańców. Przekroczony został budżet projektu. W wyniku losowania 388 wnioskodawców znalazło się na liście podstawowej, a 98 na liście rezerwowej. Obecnie odbywa się audyt na posesjach. Wartość zadania sięgnie blisko 4 mln złotych.

W ubiegłorocznej edycji na ponad 500 wniosków dofinansowanie otrzymało 91 mieszkańców ze względu na niewielkie środki. W tamtej edycji gmina zamontowała 91 instalacji solarnych z dofinansowanych z PROW 2007-2013. Koszt zadnia wyniósł 910 767,76zł, z czego wartość dofinansowania 756 756 zł. Mieszkaniec posiadający instalacje dopłacał tylko 10 proc. kosztów netto, tj. w przedziale: od 840 zł do 1050 zł w zależności od wielkości zestawu.

 

czytano: 1249 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-02-01 15:36:22

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8