Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Spotkanie uczniów szkoły podstawowej w Żarkach z Motkiem Weinrybem.

Spotkanie uczniów szkoły podstawowej w Żarkach z Motkiem Weinrybem.

Motek Weinryb, Żyd z Żarek, stał się bohaterem pracy konkursowej zgłoszonej przez uczniów Szkoły Podstawowej do Fundacji Shalom. Dzięki temu żarecka szkoła otrzymała wyróżnienie z fundacji.

Motek Wieinryb, obecnie mieszkaniec Berlina, jest jednym z ocalonych, którzy przetrwali Holocaust. M. Weinryb spędził dzieciństwo i młodość w Żarkach. Udało mu się przetrwać II wojnę światową. Ostatnie miesiące wojny spędził w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Tuż przed wyzwoleniem został przewieziony do getta w Dresienenstadt w Czechach. Ciężko chory został zabrany do szpitala. Przez kilka dni był nieprzytomny, gdy się ocknął Sowieci już wkroczyli do miejscowości, w którym zorganizowano szpital.
Po wojnie Motek Weinryb, wyjechał do Izraela, ale po kilku latach spędzonych w tym kraju musiał wrócić do Europy ze względu na stan zdrowia. Zamieszkał w Berlinie. Ostatnio odwiedził Żarki, spotkał się uczniami, którzy przygotowali na kanwie jego życia zgłoszenie do konkursu.

- Życie i historia przetrwania Motka Weinryba stała się inspiracją do przygotowania pracy konkursowej zgłoszonej do Amerykańsko – Polsko - Izraelskiej Fundacji Shalom- informuje Tadeusz Pakuła, dyrektor SP w Żarkach.
Praca pt. Gdzie jest ta ulica? Gdzie jest ten dom? wzięła udział w IV ogólnopolskiej edycji konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjalnych „Na wspólnej ziemi”. W przygotowanie pracy zostały zaangażowane: Dominika Kapuściak, Monika Rudnicka, Martyna Samulak, Katarzyna Sokół, Karolina Sosnowska, Magdalena Tkacz. Szkoła Podstawowa w Żarkach otrzymała wyróżnienie w konkursie. Motek Weinryb odwiedził Szkołę Podstawową w dniu 25 kwietnia. Natomiast szkoła otrzymała wyróżnienie od fundacji.


(przygotowanie: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Tadeusz Pakuła)

20

MAJ

2008

1294

razy

czytano