Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Unikaty Wojciecha Mszycy na wystawie Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Unikaty Wojciecha Mszycy na wystawie Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Orły wśród Adlerów – taki tytuł nosi wystawa, którą do końca maja można oglądać w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Są tam prezentowane zabytkowe maszyny do pisania i rowery oraz varia ze zbiorów redaktora Wojciecha Mszycy.

Biblioteka zachęca do oglądania wystawy używają słów unikatowa. W książnicy W.Mszyca pokazuje 27 maszyn do pisania Adler (od 1907 do lat 60.), trzy jednoślady - motorower Adler-Sachs z 1939 r. i trzy rowery (1936, 1950, 1951) oraz dwie szafy - gabloty i trzy stoły - gabloty pełne książek, dokumentów, zdjęć i rozmaitych variów związanych z maszynami do pisania i rowerami.

- Pasją kolekcjonowania rowerów zaraziłem się w Żarkach. Mogę powiedzieć, że wszystko co Adlerowe zrodziło się w Żarkach, w latach liceum. Wiele z prezentowanych eksponatów doprowadzałem do porządku również w tym miasteczku – informuje W.Mszyca, autor wystawy, dziennikarz, społecznik, a przede wszystkim pasjonat zabytków i historii.
Wojciech  Mszyca (rocznik 1947) po 37 latach pracy dziennikarsko - redaktorskiej ma wreszcie więcej czasu dla swoich pozazawodowych, społecznikowskich zajęć. Jest obywatelem i pasjonatem dwóch małych ojczyzn: rodzinnych Żarek na Jurze Krakowsko -Częstochowskiej oraz Katowic, gdzie mieszka od 35 lat.
Za odgruzowanie i zabezpieczenie ruin XVIII - wiecznego kościółka  pw. św. Stanisława pod  Żarkami otrzymał w 2000 r. ministerialną Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami”.
W 2006 r. został laureatem Nagrody Marszałka Woj. Śląskiego za ochronę i upowszechnianie dóbr kultury, a także otrzymał Dyplom Ambasady Izraela „Za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce”.
Z odkrywaniem, ratowaniem i ochroną rozmaitych zabytków wiąże się jego kolekcjonerska żyłka, a w efekcie kilka zbiorów, m.in. jurajskich amonitów (Nagroda XXI Wystawy i Giełdy Minerałów i Skamieniałości na Wydz. Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego), żareckich judaików czy zabytków techniki, z których część prezentuje właśnie w Bibliotece Śląskiej (maszyny do pisania i jednoślady słynnej niemieckiej firmy Adlerwerke oraz związane z tym varia).
W. Mszyca jest m.in. członkiem Sekcji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Śląskiego oraz międzynarodowego Adler – Motor – Veteranen - Clubu (ok. 450 miłośników z 25 krajów). Swoje zabytkowe jednoślady prezentuje w kraju i za granicą na zlotach i wystawach, startując także np. w maratonach MTB i zawodach rowerowych, gdzie zdobywa różne laury.

Maszyny do pisania, rowery i motorowery można podziwiać w holu głównym Biblioteki Śląskiej do końca maja, w godzinach otwarcia Biblioteki. Wstęp wolny.


(przygotowanie: Wojciech Mszyca, Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. archiwum W.Mszcycy)

20

MAJ

2008

1327

razy

czytano

5929/6267

umigzarki.pl

0

pierwsza źródłowa wzmianka o Żarkach

: Basen w Żarkach.

Basen w Żarkach.

: Ruiny w Żarkach.

Ruiny w Żarkach.

: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

: Wycieczka rowerowa.

Wycieczka rowerowa.

: Zabytkowe stodoły w Żarkach.

Zabytkowe stodoły w Żarkach.

: Muzeum w Żarkach.

Muzeum w Żarkach.

: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

: Widok na Żarki z lotu ptaka.

Widok na Żarki z lotu ptaka.

0

liczba mieszkańców

Logo: Miasto i Gmina Żarki.

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.