Zmiany w urlopach dla rodziców
Od 1 stycznia 2016 roku wchodzą w życie ważne zmiany w urlopach dla rodziców. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.
Jaki urlop będzie przysługiwał rodzicom po urodzeniu dziecka?
Od stycznia 2016 roku będą obowiązywały dwa rodzaje urlopów w związku z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). Razem to 52 tygodnie. W przypadku narodzin wieloraczków długość urlopów wydłuży się: odpowiednio do 31-37 oraz 34 tygodni. Razem może to być od 65 do nawet 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci.
Czy mama prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła podzielić się urlopem z tatą zatrudnionym na etacie?
Tak. Wyłącznie dla matki przeznaczone są pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Resztą może dowolnie dzielić się z ojcem. Zasady określania wysokości zasiłku macierzyńskiego nie zmienią się i będą wyliczane na podstawie składek rodzica korzystającego z urlopu.
Kto jeszcze może być uprawniony do korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?
Oprócz rodziców, z urlopu może skorzystać inny członek rodziny m.in. w przypadku śmierci matki lub jej pobytu w szpitalu.
Czy nadal będzie można łączyć pracę na część etatu z urlopem?
Rodzice korzystający z urlopu będą mogli pracować na maksymalnie pół etatu, tak jak dotychczas. W takiej sytuacji urlop zostanie jednak proporcjonalnie wydłużony, nawet do 64 tygodni. Jeśli rodzic łączy pracę z urlopem np. przed 8 tygodni, to de facto wykorzystuje w tym czasie tylko 4 tygodnie „pełnoetatowego” urlopu. Jego urlop zostanie więc wydłużony o dodatkowe 4 tygodnie, które nie będą łączone z pracą.
Obecnie urlop rodzicielski można wykorzystać w maksymalnie 3 częściach, nie krótszych niż 8 tygodni każda. Co zmieni się od stycznia?
Z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Dodatkowo, do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie można wykorzystać w dogodnym dla rodziców czasie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu.
Kiedy należy złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego?
Od stycznia rodzice mają aż trzy tygodnie po porodzie na podjęcie decyzji, czy chcą skorzystać z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
Pozostałe terminy, na złożenie wniosku o urlop rodzicielski, wychowawczy lub ich części, również zostaną wydłużone do 3 tygodni.
Jak zmienią się zasady korzystania z urlopu ojcowskiego?
Ojcowie będą mieli większą swobodę w planowaniu urlopu. Od stycznia będą mieli 2 lata na skorzystanie z przysługujących tylko im 2 tygodni urlopu. Dodatkowo, będą mogli podzielić go na 2 części i skorzystać z nich w dowolnie wybranym przez siebie momencie.
Czy nadal będzie można korzystać ze zwolnienia od pracy w związku z wychowywaniem dziecka?
Tak. Dodatkowo, rodzice będą mogli wykorzystać przysługujące im 2 dni zwolnienia od pracy w wybranej przez siebie formie. Sami zdecydują, czy wykorzystać zwolnienie w dniach (2 dni) czy godzinach (16 godzin).
03
MAR
2016
1064
razy
czytano