Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Odnowiony obelisk na 3 Maja.

Odnowiony obelisk na 3 Maja.

W dniu 3 maja 2016 r. w Żarkach obchodzone było Święto Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą Św. w kościele parafialnym, po której przy akompaniamencie Orkiestry OSP z Żarek wszyscy zgromadzeni przeszli pod pomnik błogosławionego  ks. L. Gietyngiera, pod pomnik T. Kościuszki i Obelisk upamiętniający ofiary II wojny światowej przy cmentarzu parafialnym, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Klemens Podlejski, ksiądz proboszcz Jan Wajs odmówił modlitwę,  a delegacje złożyły wiązanki.

Teren przy Obelisku w ostatnim czasie został wyremontowany za kwotę 9 500 zł przez Urząd Miasta i Gminy Żarki. Warto wiedzieć, że w trakcie II wojny światowej miejsce to było przesiąknięte krwią mieszkańców Gminy Żarki. Tutaj bowiem żandarmi niemieccy wykonywali wyroki śmieci zarówno na Polakach, jak i  Żydach. W 1990 roku dla uczczenia poległych postawiono w tym miejscu obelisk z wapiennej skały.

W uroczystości włączyli się bardzo aktywnie harcerze z Żarek i uczniowie Gimnazjum w Żarkach, którzy w strojach z epoki i transparentami „VIVAT KRÓL” i „VIVAT KONSTYTUCJA” uczestniczyli w przejściu do miejsc pamięci.
Z każdej szkoły w Gminie Żarki i z każdej jednostki OSP z Gminy Żarki na obchody przyjechały delegacje ze sztandarami i kwiatami. Wiązanki złożyli również przedstawiciele samorządu z  Burmistrzem na czele, Związek Kombatantów i Akcja Katolicka.
 
Po południu w Domu Kultury w Żarkach zaprezentowały się zespoły: Lira z Żarek  i Ostrówiolinki z Ostrowa. Po ich występach na scenie utwory patriotyczne i polską muzykę filmową zaprezentował zespół „Trio kameralne” z Kielc.
Organizatorami uroczystości 3 Maja były: Dom Kultury Żarki, UMiG Żarki, Parafia Żarki, OSP z całej Gminy Żarki. Nad bezpieczeństwem uczestników pochodu czuwali druhowie z OSP Gminy Żarki i Policjanci z Komendy Powiatowej w Myszkowie.

 

04

MAJ

2016

1256

razy

czytano