
umigzarki.pl
Nowa
Eliminacje Gminne Żarki - Ogólnopolski Turniej ...
24
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Żarki. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Niby zręczny bankier i przedsiębiorca, ale jednak marzyciel i idealista. To on produkował w Żarkach maszyny rolnicze i powozy, to on także zadbał o gazowe oświetlenie ulic i przyczynił się do powstania Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. A potem, jak wielu innych wizjonerów, zbankrutował. Piotr Antoni Steinkeller – postać nietuzinkowa i zyskująca przy bliższym poznaniu – to inspiracja Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach na tegoroczną Industriadę, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki.
- Gmina Żarki zgłosiła Stary Młyn – jeden ze swoich flagowych produktów turystycznych – do członkowstwa w Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Pierwszym etapem oceny był audyt, który przeszliśmy pozytywnie – informuje Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Kolejnym warunkiem było otrzymanie nagrody w konkursie na Obiekt Zaprzyjaźniony szlaku, która uprawnia do udziału w Industriadzie. Również to kryterium udało się spełnić już w tym roku, dzięki czemu 11 czerwca wielkie industrialne święto zawita do Żarek.
Industriada to coroczna impreza promująca Szlak Zabytków Techniki. Odbywa się na terenie całego województwa i jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej jednodniowym festiwalem dotyczącym dziedzictwa poprzemysłowego. Wydarzenia organizowane są m.in. w starych fabrykach, browarach, kopalniach, a także – jak w przypadku Żarek - w zabytkowym młynie.
Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są przemysłowe legendy. W Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach przybliżony zostanie złoty okres w historii miasteczka, przypadający na czas rewolucji przemysłowej i ściśle wiążący się z postacią wspomnianego już Piotra Steinkellera. Będą również nawiązania do rzemiosła i handlu, a także rozwoju elektryczności, co łączy się z historycznym budynkiem muzeum. Wśród zaplanowanych wydarzeń znajduje się interaktywny spektakl obrazujący lata świetności miasta. Za jego przygotowanie odpowiedzialni są aktorzy „Teatru Letniskowego – U Hrabiny” z Żarek-Letniska. O elektryczności w dość nietypowy sposób opowiedzą znani z telewizji szaleni naukowcy z grupy „Pan Korek”. Będą również warsztaty stolarskie z użyciem zabytkowych narzędzi, prowadzone przez Janusza Nabiałka – rzemieślnika, artystę, starszego Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie. Dodatkowo wystawa zdjęć i multimediów z okolicznych młynów, prezentacja zabytkowych młyńskich urządzeń, przejażdżki wozem konnym, animacje dla rodzin z dziećmi i oczywiście zwiedzanie muzeum. Szczegółowy program na www.muzeumzarki.pl i www.industriada.pl. Wstęp wolny!
umigzarki.pl
Nowa
24
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
20
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
21
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
21
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
21
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
3
mar
2025
Więcej
Basen w Żarkach.
Ruiny w Żarkach.
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.
Wycieczka rowerowa.
Zabytkowe stodoły w Żarkach.
Muzeum w Żarkach.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Widok na Żarki z lotu ptaka.
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.