Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Industriada 2016 w Młynie w Żarkach

Industriada 2016 w Młynie w Żarkach

Niby zręczny bankier i przedsiębiorca, ale jednak marzyciel i idealista. To on produkował w Żarkach maszyny rolnicze i powozy, to on także zadbał o gazowe oświetlenie ulic i przyczynił się do powstania Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. A potem, jak wielu innych wizjonerów, zbankrutował. Piotr Antoni Steinkeller – postać nietuzinkowa i zyskująca przy bliższym poznaniu – to inspiracja Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach na tegoroczną Industriadę, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki.

- Gmina Żarki zgłosiła Stary Młyn – jeden ze swoich flagowych produktów turystycznych – do członkowstwa w Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Pierwszym etapem oceny był audyt, który przeszliśmy pozytywnie – informuje  Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Kolejnym warunkiem było otrzymanie nagrody w konkursie na Obiekt Zaprzyjaźniony szlaku, która uprawnia do udziału w Industriadzie. Również to kryterium udało się spełnić już w tym roku, dzięki czemu 11 czerwca wielkie industrialne święto zawita do Żarek.

Industriada to coroczna impreza promująca Szlak Zabytków Techniki. Odbywa się na terenie całego województwa i jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej jednodniowym festiwalem dotyczącym dziedzictwa poprzemysłowego. Wydarzenia organizowane są m.in. w starych fabrykach, browarach, kopalniach, a także – jak w przypadku Żarek - w zabytkowym młynie.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są przemysłowe legendy. W Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach przybliżony zostanie złoty okres w historii miasteczka, przypadający na czas rewolucji przemysłowej  i ściśle wiążący się z postacią wspomnianego już Piotra Steinkellera. Będą również nawiązania do rzemiosła i handlu, a także rozwoju elektryczności, co łączy się z historycznym budynkiem muzeum. Wśród zaplanowanych wydarzeń znajduje się interaktywny spektakl obrazujący lata świetności miasta. Za jego przygotowanie odpowiedzialni są aktorzy „Teatru Letniskowego – U Hrabiny” z Żarek-Letniska. O elektryczności w dość nietypowy sposób opowiedzą znani z telewizji szaleni naukowcy z grupy „Pan Korek”. Będą również warsztaty stolarskie z użyciem zabytkowych narzędzi, prowadzone przez Janusza Nabiałka – rzemieślnika, artystę, starszego Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie. Dodatkowo wystawa zdjęć i multimediów z okolicznych młynów, prezentacja zabytkowych młyńskich urządzeń, przejażdżki wozem konnym, animacje dla rodzin z dziećmi i oczywiście zwiedzanie muzeum. Szczegółowy program na www.muzeumzarki.pl i www.industriada.pl. Wstęp wolny!

 

31

MAJ

2016

1252

razy

czytano