Wycieczka osób niepełnosprawnych na Podkarpacie i Ziemie Nowosądecką.
W drugim tygodniu lipca 2016 r. na trzy dni po raz dwudziesty drugi Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarkach zaprosił osoby niepełnosprawne na wyjazd integracyjny.
- Środki na wyjazd pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz sponsorów Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie, rodziców dzieci niepełnosprawnych - mówi Teresa Kowacka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarkach. – Ten wyjazd ma szereg celów. Po pierwsze umożliwia osobom niepełnosprawnym aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, po drugie mogą poznać piękny zakątek Ojczyzny, a po przecie bycie razem przeciwdziała społecznemu wykluczeniu.
Organizatorzy zadbali o bogaty program wycieczki. W Nowym Sączu grupa zwiedzała skansen Miasteczko Galicyjskie, czyli rekonstrukcję fragmentu dawnego miasteczka w Galicji. Tu powstały filmy: Janosik – prawdziwa historia A . Holland i Papusza – historia romskiej poetki, którą wspierał J .Tuwim. W programie był również skansen 140 obiektów obrazujący budownictwo podkarpackich Łemków, Pogórzan, Lachów Sądeckich i Górali Sądeckich. W Nowym Sączu zwiedzano ruiny starego królewskiego zamku, Rynek z ratuszem i zabytkowy kościół Św. Małgorzaty.
Wśród atrakcji znalazł się również Stary Sącz (kościół i klasztor Klarysek fundacji św. Kingi, ołtarz zbudowany z bryły soli). Wycieczkowicze spróbowali mineralnej wody w Pijalni Zdrojowej w Muszynie, zwiedzili park z ogrodami: smakowymi, węchowymi i zmysłowymi. Oglądali Zamek Biskupi pamiętający Kostkę Napierskiego i Konfederatów Barskich. Zwiedzili kościół obronny z 1470 r. rzeźby i okute bramy przywiezione spod Wiednia. W centrum obok kościoła ogrody biblijne. W Powrożniku zajrzeli do cerkwi zachodniołemkowskiej pod opieką UNESCO.
Wycieczka odwiedziła również Krynicę ze słynnym deptakiem i pijalniami wód, wjechano kolejką na Górę Parkową, a w Kamiennej w muzeum browarnictwa oglądano zabytkowe ule i próbowano miodów. W Wytrzysczykach zwiedzano zamek rycerski Tropsztyn pełniącego strażnicę graniczną nad Dunajcem.
12
LIP
2016
1266
razy
czytano