Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Wycieczka osób niepełnosprawnych na Podkarpacie i Ziemie Nowosądecką.

Wycieczka osób niepełnosprawnych na Podkarpacie i Ziemie Nowosądecką.

W drugim tygodniu lipca 2016 r.  na trzy dni po raz  dwudziesty drugi Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarkach zaprosił osoby niepełnosprawne na wyjazd integracyjny.

- Środki na wyjazd pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz sponsorów Międzypowiatowego Banku  Spółdzielczego w Myszkowie, rodziców dzieci niepełnosprawnych - mówi Teresa Kowacka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarkach. – Ten wyjazd ma szereg celów. Po pierwsze umożliwia osobom niepełnosprawnym aktywnie uczestniczyć w  życiu społecznym, po drugie mogą poznać piękny zakątek Ojczyzny, a po przecie bycie razem przeciwdziała społecznemu wykluczeniu.

Organizatorzy zadbali o bogaty program wycieczki.  W Nowym Sączu grupa zwiedzała skansen Miasteczko Galicyjskie, czyli rekonstrukcję fragmentu dawnego miasteczka w Galicji. Tu powstały filmy: Janosik – prawdziwa historia  A . Holland i Papusza – historia romskiej poetki, którą wspierał  J .Tuwim.  W programie był również skansen 140 obiektów obrazujący budownictwo podkarpackich Łemków, Pogórzan, Lachów Sądeckich i Górali  Sądeckich. W Nowym Sączu zwiedzano ruiny starego królewskiego zamku, Rynek z ratuszem i zabytkowy kościół Św. Małgorzaty.  

Wśród atrakcji znalazł się również Stary Sącz (kościół i klasztor Klarysek fundacji św. Kingi, ołtarz zbudowany z bryły soli). Wycieczkowicze spróbowali mineralnej wody w Pijalni Zdrojowej w Muszynie, zwiedzili park z ogrodami: smakowymi, węchowymi i zmysłowymi. Oglądali Zamek Biskupi pamiętający Kostkę Napierskiego i Konfederatów Barskich.  Zwiedzili kościół obronny z 1470 r. rzeźby i okute bramy przywiezione spod Wiednia. W centrum obok kościoła ogrody biblijne. W Powrożniku zajrzeli do cerkwi  zachodniołemkowskiej pod opieką UNESCO.

Wycieczka odwiedziła również Krynicę  ze słynnym deptakiem i pijalniami wód, wjechano kolejką na Górę Parkową, a w Kamiennej w muzeum browarnictwa  oglądano zabytkowe ule i próbowano miodów. W Wytrzysczykach zwiedzano zamek rycerski Tropsztyn pełniącego strażnicę graniczną nad Dunajcem.

 

12

LIP

2016

1328

razy

czytano