Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Urodziny Starego Młyna w Żarkach.

Urodziny Starego Młyna w Żarkach.

Dokładnie 17 062 osoby odwiedziły w ciągu roku Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Turystom najbardziej podoba się filmik z gadającymi chlebkami, mielenie żarnami, dotykanie zboża, zaglądanie do mlewników, składanie beczki na ekranie i szereg innych atrakcji. Najważniejsze, że to wszystko pod dachem, w pięknie odrestaurowanym budynku.

W dniu 2 sierpnia minął dokładnie rok od otwarcia drzwi Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach dla mieszkańców i turystów.  Stary Młyn to białe jurajskie kamienie,  czerwona cegła i nowoczesne dodatki  ze szkła i betonu, ale najważniejsza jest interesująca, w części multimedialna ekspozycja oparta o dawne rzemiosła. To jedyne tego typu w Polsce multimedialne i interaktywne Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.

- Od sierpnia do grudnia 2015 roku młyn odwiedziło 5262 osoby, a od stycznia do końca lipca 2016 r. było to już 11 800 osób. Najlepsze miesiące to oczywiście  maj i czerwiec, kiedy jest organizowanych dużo wycieczek szkolnych, najsłabiej wypadają listopad, grudzień, styczeń – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.Staramy się o wpis na Szlak Zabytków Techniki i mam nadzieje, że industrialny charakter obiektu, jak i zainteresowanie ze strony zwiedzających będą przemawiać na naszą korzyść.

Muzeum funkcjonuje zaledwie od roku i  podlega pod Gminę Żarki, ale historia obiektu jest znacznie, ale to znacznie dłuższa. Budynek wybudowany w latach 30. XX wieku, jako młyn elektryczny, tak funkcjonował przez blisko 80 lat. W 2015 roku, zakończyła się przebudowa obiektu pod muzeum, które zostało stworzone w konwencji parku technologicznego. Multimedia i eksponaty mają interaktywny charakter i pozwalają na aktywność w trakcie zwiedzania. Po muzeum oprowadzają  przeszkoleni przewodnicy, ze stempelkami z kłosami zbóż, którymi nagradzają aktywnych zwiedzających.

Zachowano autentyczne urządzenia młyna: pędnie, mlewniki i inne. Ekspozycja uzupełniona o przedmioty wykorzystywane dawniej w warsztatach szewstwa, bednarstwa, kołodziejstwa, w młynie, piekarni, a pozyskane od mieszkańców nie tylko Gminy Żarki.

Przygotowano dwie ścieżki zwiedzania: dla dzieci do 8-go roku życia oraz dla starszych.  Multimedia są zawarte w licznych fragmentach ekspozycji. I tak dla przykładu w części poświęconej piekarstwu w drzwiczkach pieca chlebowego zainstalowany jest monitor, na którym wyświetlana jest scena rodzajowa. W wersji dla dorosłych to widziana z perspektywy pieca rozmowa piekarzy, w wersji dla dzieci to dyskusja chlebków, czekających na wypieczenie. Mulimedia zastosowane są w przypadku gier dla dzieci.

Sprawdź możliwości  Starego Młyna w Żarkach i przyjedź koniecznie https://www.youtube.com/watch?v=aIIa9TM0k8Q
Zapraszamy: www.muzeumzarki.pl

 

11

SIE

2016

1220

razy

czytano