Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Plenerowa premiera Oratorium Leśniowskiego „Siedem Pieśni Marii” – 14 czerwca 2008 r.

Plenerowa premiera Oratorium Leśniowskiego „Siedem Pieśni Marii” – 14 czerwca 2008 r.

Z wielką radością informujemy, że Oratorium Leśniowskie „Siedem Pieśni Marii”, pierwsze tego typu dzieło maryjne w Polsce od kilkuset lat, będzie miało swoją leśniowską, plenerową premierę w sobotę 14 czerwca o godz. 20.00 w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin.

Przed koncertem, o godz. 19.00 przy ołtarzu polowym sprawowana będzie Msza św. w intencji artystów i uczestników Oratorium. O godzinie 20.00 rozpocznie się spektakl, poprzedzony świadectwami tych, których Opatrzność Boża włączyła w tworzenie oratorium. Po koncercie zapraszamy na całonocne czuwanie w kościele, wszystkie osoby pragnące przenieść swoje dziękczynienie z estrady do ołtarza.

W poezji Zbigniewa Książka każdy ze słuchaczy może odnaleźć siebie z własnymi lękami, wątpliwościami, problemami, ale także z nadzieją i ufnością znajdującą ukoronowanie w finałowej pieśni do Matki Boskiej Leśniowskiej. W połączeniu z muzyką skomponowaną przez Bartłomieja Gliniaka tworzy dzieło porywające, radosne, pełne ekspresji a zarazem wzruszające do łez.
Prapremiera oratoryjnego koncertu na czterech solistów, narratora, chóry, orkiestrę symfoniczną, instrumenty elektroniczne oraz trąbity, liry korbowe i inne instrumenty.  Wykonawcy :Joanna Słowińska, Ola Szomańska – Radwan, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski, Igor Michalski – Narrator, Bartek Glinak - Instrumenty Elektroniczne, Chór Kameralny Fermata, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej ,  Michał Dworzyński - Dyrygent

Kto jest kim?
Zbigniew Książek - autor tekstów oratoriów ŚWIETOKRZYSKA GOLGOTA, TU ES PETRUS i PSAŁTERZ WRZEŚNIOWY (trzech najlepiej sprzedających się płyt w 2006 roku) z muzyką Piotra Rubika, zarejestrowanych i wyemitowanych przez TVP1 i TV2, laureat Superjedynki 2006, Superjedynki 2007, nagrody głównej Top Trendy 2007 oraz nagrody „AS Empik-u” za najlepiej sprzedającą się płytę w 2006 roku.

Bartek Gliniak - kompozytor muzyki filmowej m.in. „Komornik”, „Mój Nikifor”, „Solidarność”, „Enduro Bojz”, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie - fortepian w klasie Jerzego Łukowicza, instrumentacja i kontrapunkt u Zbigniewa Bujarskiego, kompozycja elektroakustyczna u Magdaleny Długosz.

Współpraca Książka z Gliniakiem zaowocowała niezwykłym dziełem łączącym w sobie współczesną poezję, pieśń i piosenkę z muzyką rozrywkową, poważną, elementami ludowymi i poszukiwaniami w przestrzeniach elektronicznych.

 
Siedem Pieśni Maryi – historia

"SIEDEM PIEŚNI MARII" - to utwór porywająco radosny a zarazem wzruszający do łez. Po "ŚWIĘTOKRZYSKIEJ GOLGOCIE", "TU ES PETRUS" i "PSAŁTERZU WRZEŚNIOWYM" powstało oratorium poświęcone Marii (Miriam) - dziewczynie, kobiecie i matce człowieka zwanego Jezusem z Nazaretu.
 
To nie historia Jezusa Supergwiazdy z amerykańskiego musicalu. To opowieść o Matce, o tym jak kochała swego Syna i o tym jak my, w pierwszej połowie XXI wieku próbujemy kochać. Dzieło mówi o siedmiu najważniejszych momentach w życiu Maryi, począwszy od Zwiastowania aż do Zmartwychwstania Chrystusa.
 
Osią jest siedem pieśni, które śpiewa Maryja, nie do końca rozumiejąca czemu to Jej przydarza się cud, zaś kontrapunktem do nich są pieśni ludzi nam współczesnych, na których nadal oddziałuje siedem chwil z życia Maryi i Chrystusa.
 
Jacy jesteśmy? Co w historii świata znaczy tych siedem chwil z życia Miriam? Jak my, Polacy odnaleźliśmy w żydowskiej dziewczynie Matkę Boską Jagodną, Siewną, Śnieżną, Leśniowską i wszystkie inne polskie Madonny „pomieszkujące” na Mazowszu, Podhalu, w Małopolsce czy w Bieszczadach...? Czym jest a czym nie jest miłość w naszym życiu...
Jak nie zatracić człowieczeństwa w społeczeństwach nastawionym na sukces za wszelką cenę… Jak ciągle umieć marzyć i walczyć o spełnienie swoich marzeń...O tym właśnie mówi koncert oratoryjny Książka i Gliniaka - SIEDEM PIEŚNI MARII.


(informacje ze strony www.lesniow.pl) 

06

CZE

2008

1285

razy

czytano