Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Mistrz Pięknego Czytania

Mistrz Pięknego Czytania

W czwartek 20 października odbył się konkurs czytelniczy pt. „ Mistrz Pięknego Czytania”. Jest to już czwarta edycja konkursu gminnego pod patronatem Pana Burmistrza Klemensa Podlejskiego. Mistrzem Pięknego Czytania została uczennica ze Szkoły Podstawowej w Żarkach Sikora Kamila, II miejsce zajął uczeń Opasiński Jakub ze Szkoły Podstawowej w Jaworzniku, a trzecie miejsce Czernecka Wiktoria ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie. Wyróżnienia zdobyli: Widera Aleksandra ze Szkoły Podstawowej w Żarkach, Konieczniak Dominik ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie i Śliwa Klaudia ze Szkoły Podstawowej w Przybynowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci książek H. Sienkiewicza oraz dyplomy, a w przerwie między etapami słodki poczęstunek.

Aby uczcić ustanowiony przez Senat 2016 rok „Rokiem H. Sienkiewicza” uczestnicy konkursu czytali nowele Sienkiewicza. Twórczość literacką Sienkiewicz rozpoczął nowelami, napisał ich ponad 40. W swych nowelach pisarz poruszał problematykę społeczno-obyczajową, ważnym tematem był dla niego los chłopów, zajmował się brakiem odpowiedzialności za wychowanie wiejskiego dziecka (Janko Muzykant, Jamioł). W noweli „Bartek Zwycięzca” zarzuca polskim elitom zdradę interesów narodowych i opisuje niedolę chłopa. Apelował o zajęcie się uzdolnionymi dziećmi z ubogich rodzin, pokazywał los emigrantów (Za chlebem). Jego nowele to świadectwo problemów, z którymi borykali się Polacy w trudnych czasach zaborów.

W konkursie brało udział 18 uczniów klas VI z Gminy Żarki. Jury w składzie Dyrektor MDK Magdalena Brzegowska, Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach Anna Janocha oraz Pani Małgorzata Jaskólska nauczyciel języka polskiego oceniło i wybrało laureatów.

 

02

LIS

2016

1409

razy

czytano