poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Szlak Zabytków Techniki i Stary Młyn.

Strona główna » Aktualności » Szlak Zabytków Techniki i Stary Młyn.

wielkość tekstu:A | A | A

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach w doborowym towarzystwie z dniem 1 stycznia dołączy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Liczba obiektów zwiększy się z 36 do 42, a wszystko to w czasie, gdy ten uznany w kraju i zagranica produkt turystyczny świętuje 10 lat istnienia.

Konferencja z okazji jubileuszu Szlaku Zabytków Techniki odbywała się w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. I to właśnie tu dokonano przyjęcia nowych obiektów. Kryteria spełniło sześć obiektów, dzięki czemu 1 stycznia 2017 roku dołączą do szlaku i są to: Browar Zamkowy w Cieszynie, zabytkowe osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach, Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Katowicach, Muzeum Śląskie w Katowicach, zabytkowe wieże wyciągowe kopalni „Polska” w Świętochłowicach oraz Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.

- Jestem dumny, że możemy dołączyć do Szlaku Zabytków Techniki. To zaszczyt, ale też zobowiązanie, byśmy mogli pokazać naszą małą jurajską miejscowość i jej społeczność w towarzystwie bogatej tradycji górnośląskiego przemysłu – podkreślał Klemens Podlejski, burmistrz Żarek odbierając tablicę pamiątkową.

Wniosek o przyjęcie został złożony w czerwcu 2015 r. W ub. 2016 r. Stary Młyn był jednym z miejsc, gdzie obywała się Industriada. Muzeum w ciągu ostatnich 12 miesięcy odwiedziło ponad 19 tys. osób.

- Przyjęcie obiektu z małej gminy na Szlak Zabytków Techniki, który jest uznany produktem turystycznym, ma  dla nas wymiar prestiżowy. Liczymy na promocję w ramach szlaku, współpracę, wspólne projekty i pozyskiwanie środków – mówi burmistrz Klemens Podlejski.

W trakcie konferencji podsumowano dekadę funkcjonowania szlaku i przedstawiono plany na przyszłość. Działalność Szlaku Zabytków Techniki zainaugurowano w 2006 roku. W ostatnich siedmiu latach odwiedziło go blisko 3,5 mln osób, w tym prawie 0,5 mln w trakcie corocznego święta Szlaku – Industriady. Następna edycja Industriady odbędzie się 10 czerwca 2017 roku

- Szlak Zabytków Techniki stał się przez te dziesięć lat nie tylko produktem turystycznym, ale też kulturowym i kulturotwórczym. Chcemy, żeby ten produkt się rozwijał, ale od początku dbamy, by oferował usługi i jakość na najwyższym poziomie – podkreślał Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego obecny na konferencji w Zabrzu.   - Jestem dumny ze Szlaku Zabytków Techniki. To najbardziej oryginalny produkt tego typu w Polsce, ale jego skala i jakość są absolutnie na europejskim poziomie. To również wspólny mianownik dla wszystkich części województwa i te przemysłowe historie nas naprawdę łączą.

 

czytano: 742 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-12-28 15:31:37

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9