poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Nowy Rok. Nowe Ecodziałania.

Strona główna » Aktualności » Nowy Rok. Nowe Ecodziałania.

wielkość tekstu:A | A | A

Teren Świetlicy Wiejskiej w Suliszowicach – to tutaj będziemy Eco w II i III kwartale tego roku. Z inicjatywy Centrum Rozwoju Lokalnego ruszają działania związane z Eco – Przystankiem. Dofinansowanie prac ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu „Eco – Lokalnie II” pozwoli na utworzenie parku, który służyć będzie okolicznym mieszkańcom oraz turystom. W ramach inicjatywy zaplanowano zakup ziemi, agrowłókniny, roślin rodzimych, żwirku kwarcytowego białego, ławek i koszy oraz palisad. Teren zostanie ogrodzony na długości prawie 60 mb.

Eco – Przystanek pozwoli zatrzymać się na chwilę i nacieszyć oko pięknem przyrody otaczającej teren Świetlicy. Dodatkowym atutem tego miejsca będzie element edukacyjny. Na ogrodzeniu odnajdą Państwo szereg tablic edukacyjno – dydaktycznych. Okoliczni mieszkańcy zadeklarowali również, iż będą pielęgnować utworzony tutaj mini – park.


Poza zmianami na świeżym powietrzu, w gminie Żarki podjęto wyzwanie pn. „Żarówki wymieniamy - energię i środowisko oszczędzamy”. Pod takim hasłem zakończył się rok 2016 w Przedszkolu Publicznym w Żarkach. W ostatnim czasie budynek przeszedł remont zewnętrzny co znacznie ograniczyło koszty związane z ogrzewaniem. Przyszedł czas na zmiany wewnątrz budynku - montaż ekologicznych żarówek LED.

W ramach inicjatywy i dzięki finansom ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wymieniono w salach przedszkolnych zwykłe żarówki na żarówki LED w ilości 135 sztuk.

Dodatkowo dzieci oraz ich rodzice wzięli udział w prezentacji dotyczącej oszczędzania energii poprzez wyrabianie nawyków wyłączania zbędnego oświetlenia i stosowania żarówek energooszczędnych. Akcja zbierania starych, zużytych żarówek także znalazła swoje miejsce! Za pomoc w utylizacji dziękujemy Punktowi Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 

czytano: 775 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-01-17 15:33:31

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 10