Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Zmiany w sieci szkół.

Zmiany w sieci szkół.

Wczoraj (25.01.) określono plan sieci szkół publicznych i gimnazjum na okres od 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. Ośmioletnie szkoły podstawowej będą funkcjonowały w Jaworzniku, Przybynowie, Zawadzie oraz w Żarkach w jednym budynku przy ul. Częstochowskiej 61. Z dniem 31 sierpnia 2019 r. kończy działalność gimnazjum.  Za taka opcja opowiedziało się 8 radnych, wstrzymało się 5, przeciwko był 1. 

Obecnie na terenie gminy Żarki funkcjonują cztery sześcioletnie szkoły podstawowe w Żarkach, Przybynowie, Jaworzniku, Zawadzie oraz jedno zbiorcze gimnazjum dla całej gminy. W związku w wdrażaniem nowej reformy oświaty przez ustawodawcę opracowano trzy koncepcje funkcjonowania oświaty od 1 września 2017r.

Pierwsza z nich zakładała:  wygaszenie gimnazjum i wykorzystanie tego budynku na inne cele edukacyjne oraz utworzenie klas 1-8 wyłącznie w budynku przy ul. Częstochowskiej – czyli powrót do systemu sprzed reformy, szkoły podstawowe w Zawadzie, Przybynowie, Jaworzniku jako ośmioletnie szkoły podstawowe.

Druga przewidywała: przekształcenie i wdrożenie gimnazjum pod Szkołę Podstawową: przy ul. Częstochowskiej 61 uczyłby się dzieci w klasach 1-4, a przy ul. Ofiar Katynia dzieci w klasach 5-8, szkoły podstawowe w Zawadzie, Przybynowie, Jaworzniku jako ośmioletnie szkoły podstawowe.

Trzecia proponowała: utworzenie dwóch odrębnych szkół podstawowych jedna przy ul. Częstochowskiej, druga przy ul. Ofiar Katynia w Żarkach, w których uczyłby się dzieci w klasach 1-8, szkoły podstawowe w Zawadzie, Przybynowie, Jaworzniku jako ośmioletnie szkoły podstawowe.

- W dniu 9 stycznia zapadła ostateczna decyzja, iż reforma będzie wrażana i od tego dnia temat był konsultowany z rodzicami oraz nauczycielami. Najważniejsze jest dla nas zdanie rodziców uczniów szkoły podstawowej i przedszkolaków, bo reforma przede wszystkim dotknie ich pociechy – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

W dniu 12 stycznia w ramach konsultacji z trójkami klasowymi rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej oraz trojkami oddziałów Przedszkola w Żarkach w dniu 23 stycznia jednoznacznie opowiedzieli się za utworzeniem jednej szkoły podstawowej w Żarkach, w budynku istniejącej szkoły podstawowej przy ul. Częstochowskiej 61. Natomiast gimnazjum ma być wygaszane, w puste sala maja być wprowadzane nowe funkcje np. żłobek, którego w Żarkach nie ma, czy dodatkowe oddziały przedszkolne.

Wśród argumentów rodzice wymieniali następujące opinie: zawsze była jedna szkoła podstawowa w Żarkach, integrująca lokalna społeczność, kiedyś w szkole uczyło się ponad 700 dzieci, po powrocie ośmiu klas około 440 dzieci, nie grozi zatem dwuzmianowość, względy finansowe.

Konsultacje z dyrekcją i nauczycielami gimnazjum (13 stycznia) wskazały na rozwiązanie  proponujące dwie szkoły podstawowej w Żarkach.

Wczoraj (25.01.) na sesji Rady Miejskiej przy obecności 14 radnych określono następujący plan sieci szkół publicznych i gimnazjum na okres od 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. Ośmioletnie szkoły podstawowej będą funkcjonowały w Jaworzniku, Przybynowie, Zawadzie oraz w Żarkach w budynku przy ul. Częstochowskiej. Za taka opcja opowiedziało się 8 radnych, wstrzymało się 5, przeciwko był 1. Żadna  szkoła podstawowa nie będzie likwidowana. Z dniem 31 sierpnia 2019 r. wygaszona zostanie działalność gimnazjum.

 

26

STY

2017

1663

razy

czytano