piątek, 19 kwietnia 2019 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

V Festiwal Kulinarny

Strona główna » Aktualności » V Festiwal Kulinarny

wielkość tekstu:A | A | A

Zespół Szkół w Żarkach ZDZ w Katowicach co roku organizuje Festiwal Kulinarny Konkurs ma na celu rozwijanie zainteresowań kulinarnych wśród uczniów szkół gimnazjalnych. 9 marca br. do rywalizacji przystąpiło 9 drużyn z gimnazjów powiatu myszkowskiego. Każda drużyna składała się z uczniów klas trzecich, a towarzyszyć jej mógł zespół kibiców wraz z opiekunem.

Na festiwalu oprócz młodzieży gimnazjalnej  gościliśmy Dyrektora ZEAOS w Żarkach Pana Jakuba Grabowskiego. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Pan Kazimierz Lamch witając przybyłych gości oraz omawiając w skrócie przebieg konkursu. Następnie Pan Grabowski życzył wszystkim drużynom powodzenia.

Pierwszym etapem konkursu było losowanie stanowisk przy których miały pracować poszczególne zespoły i tak:
•    stanowisko 1 – Gimnazjum nr 5 w Myszkowie,
•    stanowisko 2 - Gimnazjum nr 3 w Myszkowie,
•    stanowisko 3 - Gimnazjum w Pińczycach,
•    stanowisko 4 – Gimnazjum w Niegowie,
•    stanowisko 5 - Gimnazjum nr 2 w Myszkowie,
•    stanowisko 6 – Gimnazjum w Żarkach,
•    stanowisko 7 - Gimnazjum w Lgocie Górnej,
•    stanowisko 8 – Gimnazjum nr 1 w Myszkowie,
•    stanowisko 9 – Gimnazjum w Żarkach Letnisko.
Kolejne losowanie miało na celu wyłonienie spośród opiekunów dwóch członków komisji. Do  Justyny Szczepańskiej – przewodniczącej komisji i instruktora zajęć praktycznych, Pani Małgorzaty Merty - nauczyciela przedmiotów zawodowych i Anny Olszewskiej – instruktora zajęć praktycznych dołączyły: Eliza Trzcionka z Gimnazjum nr 2 w Myszkowie oraz Ewa Baryła z Gimnazjum w Niegowie.
        Zadaniem jurorów było nadzorowanie prawidłowego przebiegu konkursu oraz obserwowanie pracy zawodników, a następnie wyłonienie zwycięzców, zdobywców  przepięknych statuetek. Komisja oceniała przestrzeganie przepisów bhp, organizację stanowiska pracy, metody pracy, gospodarność produktami, a także smak oraz estetykę  i oryginalność podania przygotowanych dań.
           Przewodnicząca komisji  Justyna Szczepańska omówiła zasady konkursu, zasady bhp oraz wyjaśniła sposób punktowania. Zadaniem konkursowym, z którym miały się zmierzyć drużyny było sporządzenie 3 różnych past smakowych oraz podanie ich na pieczywie jasnym, ciemnym i krakersach. Surowce i materiały niezbędne do wykonania zadania zapewnił organizator. Zawodnicy mogli wykorzystać jedynie produkty, które zostały zgromadzone na stanowiskach. Czas przewidziany na wykonanie zadania wynosił 90 minut.
           Wszystkie drużyny pracowały bardzo intensywnie i z dużym zapałem, a nie było to łatwe ponieważ jurorzy cały czas obserwowali. Młodzież mogła zaprezentować swoje umiejętności, pomysłowość oraz inwencję twórczą.
           W czasie gdy drużyny wykonywały swoje zadanie młodzież im towarzysząca zwiedziła szkołę, korzystała z usług fryzjerskich w pracowni fryzjersko-kosmetycznej układały fryzury.
           Po zakończeniu konkursu komisja oceniła efekty pracy zawodników tym smak przygotowanych past.
 Po dokładnym podliczeniu punktów wyłoniono zwycięską trójkę:
•    I miejsce - drużyna Gimnazjum im. Jana Pawła II w Niegowie w składzie: Zofia Jędrzejewska i Wiktoria Garska,
•    II miejsce - drużyna Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Myszkowie w składzie: Alicja Hyla i Wiktoria Gradzik
•    III miejsce - drużyna Gimnazjum w Pińczycach w składzie: Karolina Matyja  Wiktoria Jarzyńska.

Wyniki konkursu ogłosił Kazimierz Lamch, natomiast statuetki, wykonane w pracowni artystycznej GAMA-ART, Pan Jakub Grabowski.   Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy konkursu pamiątkowe książki kulinarne.
        Bardzo dziękujemy wszystkim drużynom za udział w naszym festiwalu i wspaniałą zabawę. Zwycięzcom gratulujemy sukcesu.
Podziękowania:
•    Dziękujemy Pani Justynie Szczepańskiej i Pani Annie Olszewskiej oraz uczniom klasy II K i III K za przygotowanie stanowisk konkursowych oraz poczęstunku.
•    Dziękujemy uczennicom w zawodzie fryzjer oraz Pani Izabeli Nowak za obsługę fryzjerską.
•  Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w organizację i przeprowadzenie konkursu

 

czytano: 847 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-03-21 14:29:16

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7