Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

Zbój, Grota i Pieczara – to trzy piwa z Browaru Żareckiego. Ewelina Rzepka z Żarek odwołuje się do tradycji rzemieślniczych i zdecydowała się na produkcję piw niepasteryzowanych, niefiltrowanych wytwarzanych w browarze rzemieślniczym. Pierwsze butelki trafiły już do lokalnych sklepów i lokali restauracyjnych.

I tak Pieczara to ciemne piwo typu Milk Stout. Ciemne jak czekolada, zbalansowane nutką mlecznej słodkości, zakończone szlachetną goryczką chmielu. Zbój to smak klasyki Bohemian Pilsner, jest piwem dolnej fermentacji, jasnym o złocistej barwie i niesamowicie gęstej pianie. Natomiast Grota jest piwem górnej fermentacji typu American India Pale Ale o mocnym wyrazistym goryczkowatym posmaku,  dla wzmocnienia przełamanym cytrusowymi aromatami.

- Produkcja Pieczary, Zbója i Groty ruszyła wiosną 2017r. Jeszcze w tym roku, w ostatnim kwartale roku planuję podzielić się z klientami nowym piwem smakowym – zdradza Ewelina Rzepka, właściciel Żareckiego Browaru Mikołaj Kornicz.

Żarecki Browar Mikołaj Kornicz to nowa marka na rynku piwnym. - Współpracuję z browarem rzemieślniczym ReCraft z Świętochłowic, w którym jest warzone piwo pod naszym nadzorem. Siedziba firmy jest w Żarkach, stąd kierowana jest sprzedaż i  dystrybucją – wyjaśnia E. Rzepka.

To dzięki dystrybucji piwo jest wprowadzane do sklepów i restauracji  na ternie gminy Żarki. Z każdym miesiącem będzie przybywało punktów na Jurze, w których trunki będą dostępne.  Przedsiębiorca w dalszej perspektywie planuje budowę browaru rzemieślniczego w Żarkach. E. Rzepka świadomie odwołuje się do dziedzictwa kulturowego Jury. Skąd zaczerpnęła  nazwy piw i samej firmy?

- Nazwa jest związana z lokalną legendą. Prawdopodobnie w latach 1424 - 1454 strażnica w Przewodziszowicach została oddana w ręce Mikołaja Kornicza zwanego Siestrzeńcem. Nie wiadomo do końca, dlaczego warownia trafiła w jego ręce. Zbój, Rycerz – Rozbójnik, takie miał przydomki. Napadał na karawany kupieckie i możnowładców. Wieść niesie, iż ukrył skarby gdzieś na terenie strażnicy i strzeże ich po dziś dzień, aby żaden śmiałek mu ich nie wykradł – opowiada E. Rzepka.

Dla swojej działalności E. Rzepka ma jeszcze jedno i to mocne historyczne uzasadnienie. To właśnie nieopodal Żarek w Jaworzniku w połowie lat 30. XIX w. pionier przemysłu Piotr Antoni Steinkeller założył  pierwszy na obszarze Królestwa Polskiego browar  produkujący piwo bawarskie (dolnej fermentacji). Przemysłowiec sprowadził do Jaworznika pochodzących z Bawarii braci Spahn – Tadeusza, Andrzej i Franciszka Ksawerego. To właśnie oni zajęli się warzeniem piwa, a czynili to
naprawdę dobrze. Widomości handlowe i przemysłowe z 5 stycznia 1837r. podawały, iż w Jaworzniku działa browar „wytwarzający najlepszych gatunków piwo”.

Mikołaj Kornicz Browar Żarecki
42 – 310 Żarki, ul. Leśniowska 105
Tel. 606 999 964
www.browarmikolajkornicz.pl, browarmikolajkornicz@gmail.com
Fb: Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

Informacje o browarze w Jaworzniku na podstawie publikacji Tradycje piwowarskie Zagłębia Dąbrowskiego, autor: Witold Wieczorek.

 

26

KWI

2017

1674

razy

czytano