poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

Strona główna » Aktualności » Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

wielkość tekstu:A | A | A

Zbój, Grota i Pieczara – to trzy piwa z Browaru Żareckiego. Ewelina Rzepka z Żarek odwołuje się do tradycji rzemieślniczych i zdecydowała się na produkcję piw niepasteryzowanych, niefiltrowanych wytwarzanych w browarze rzemieślniczym. Pierwsze butelki trafiły już do lokalnych sklepów i lokali restauracyjnych.

I tak Pieczara to ciemne piwo typu Milk Stout. Ciemne jak czekolada, zbalansowane nutką mlecznej słodkości, zakończone szlachetną goryczką chmielu. Zbój to smak klasyki Bohemian Pilsner, jest piwem dolnej fermentacji, jasnym o złocistej barwie i niesamowicie gęstej pianie. Natomiast Grota jest piwem górnej fermentacji typu American India Pale Ale o mocnym wyrazistym goryczkowatym posmaku,  dla wzmocnienia przełamanym cytrusowymi aromatami.

- Produkcja Pieczary, Zbója i Groty ruszyła wiosną 2017r. Jeszcze w tym roku, w ostatnim kwartale roku planuję podzielić się z klientami nowym piwem smakowym – zdradza Ewelina Rzepka, właściciel Żareckiego Browaru Mikołaj Kornicz.

Żarecki Browar Mikołaj Kornicz to nowa marka na rynku piwnym. - Współpracuję z browarem rzemieślniczym ReCraft z Świętochłowic, w którym jest warzone piwo pod naszym nadzorem. Siedziba firmy jest w Żarkach, stąd kierowana jest sprzedaż i  dystrybucją – wyjaśnia E. Rzepka.

To dzięki dystrybucji piwo jest wprowadzane do sklepów i restauracji  na ternie gminy Żarki. Z każdym miesiącem będzie przybywało punktów na Jurze, w których trunki będą dostępne.  Przedsiębiorca w dalszej perspektywie planuje budowę browaru rzemieślniczego w Żarkach. E. Rzepka świadomie odwołuje się do dziedzictwa kulturowego Jury. Skąd zaczerpnęła  nazwy piw i samej firmy?

- Nazwa jest związana z lokalną legendą. Prawdopodobnie w latach 1424 - 1454 strażnica w Przewodziszowicach została oddana w ręce Mikołaja Kornicza zwanego Siestrzeńcem. Nie wiadomo do końca, dlaczego warownia trafiła w jego ręce. Zbój, Rycerz – Rozbójnik, takie miał przydomki. Napadał na karawany kupieckie i możnowładców. Wieść niesie, iż ukrył skarby gdzieś na terenie strażnicy i strzeże ich po dziś dzień, aby żaden śmiałek mu ich nie wykradł – opowiada E. Rzepka.

Dla swojej działalności E. Rzepka ma jeszcze jedno i to mocne historyczne uzasadnienie. To właśnie nieopodal Żarek w Jaworzniku w połowie lat 30. XIX w. pionier przemysłu Piotr Antoni Steinkeller założył  pierwszy na obszarze Królestwa Polskiego browar  produkujący piwo bawarskie (dolnej fermentacji). Przemysłowiec sprowadził do Jaworznika pochodzących z Bawarii braci Spahn – Tadeusza, Andrzej i Franciszka Ksawerego. To właśnie oni zajęli się warzeniem piwa, a czynili to
naprawdę dobrze. Widomości handlowe i przemysłowe z 5 stycznia 1837r. podawały, iż w Jaworzniku działa browar „wytwarzający najlepszych gatunków piwo”.

Mikołaj Kornicz Browar Żarecki
42 – 310 Żarki, ul. Leśniowska 105
Tel. 606 999 964
www.browarmikolajkornicz.pl, browarmikolajkornicz@gmail.com
Fb: Mikołaj Kornicz Browar Żarecki

Informacje o browarze w Jaworzniku na podstawie publikacji Tradycje piwowarskie Zagłębia Dąbrowskiego, autor: Witold Wieczorek.

 

czytano: 1217 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-04-26 11:41:30

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8