sobota, 20 lipca 2019 r.
imieniny obchodzą: Fryderyk, Małgorzata
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Poznali losy dzielnego Robinsona

Strona główna » Aktualności » Poznali losy dzielnego Robinsona

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 24 kwietnia, w ramach obchodów Światowego Dnia Książki, po raz 15. odbył się w Domu Kultury w Żarkach konkurs czytelniczy pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego "Kto czyta, nie błądzi".

Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem "Poznaj dzielnego Robinsona, którego zły los nie pokonał". Regulamin przewidywał przeczytanie słynnej powieści podróżniczej Daniela Defoe. Zgłosiło się około 100 uczestników z 25 szkół północnej części województwa śląskiego. Jak się okazało, uczniowie podstawówek chętnie sięgnęli po książkę o dzielnym podróżniku i postanowili sie sprawdzić w konkursie – napisali test odnoszący się do lektury, a 8 najlepszych z nich trafiło do finału.

Komisja i widzowie wysoko ocenili wiedzę finalistów, którym przyszło sie zmagać z niełatwymi zadaniami przygotowanymi w formie zabawy. Było łowienie ryb, rozłupywanie orzechów kokosowych, otwieranie butelek wyrzuconych na brzeg morza – uczniowie znajdowali w rekwizytach pytania odnoszące się do postaci, miejsc i wątków z powieści. Rozwiązywali też krzyżówkę oraz nazywali części żaglowca.

- Nasz konkurs ma jeden główny cel – przekonywanie do częstego sięgania po wartościowe teksty z klasyki dziecięcej i młodzieżowej. Liczymy, że trochę zapomniana powieść zachęci uczniów do czytania literatury podróżniczo – przygodowej oraz poszukiwania informacji o świecie i egzotycznych miejscach na ziemi – informuje dyr. SP w Żarkach Tadeusz Pakuła, główny organizator konkursu.

Tegoroczni laureaci to:
1    Damian Strącała  SP nr 48 w Częstochowie
2    Justyna Kierat  SP im T. Kościuszki w Pankach
3    Weronika Czechowska  SP w Kroczycach
 
Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Wł. Szafera w Żarkach we współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Żarkach, Miejsko – Gminną Biblioteką w Żarkach oraz Urzędem Miasta i Gminy Żarki

Nagrody książkowe ufundowali: Burmistrz Miasta i Gminy Żarki, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach, Miejsko – Gminna Biblioteka w Żarkach. Konkurs przygotowali nauczyciele żareckiej podstawówki - Tadeusz Pakuła, Patrycja Tabaka, Maria Okularczyk, Katarzyna Samek, Krzysztof Błaszczyk, Barbara Sojka, Agnieszka Sojka.

 

czytano: 596 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-04-28 12:26:22

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

 • Topolowa odmieniona!

  Dwa projekty są realizowane z myślą o mieszkańcach ul. Topolowej. Jeden społeczny, drugi modernizacyjny.  Jutro w dniu ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 62 razy
  czytaj więcej
 • Jura na dwóch kółkach

  Ponad 800 zawodników wzięło udział w jurajskiej edycji Bike Atelier MTB Maraton w Żarkach. Trzy gminy  ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 41 razy
  czytaj więcej
 • 15 lat KS Kotowice

  Świętowanie jubileuszu 15-lecia KS Katowice rozpoczęło się od mszy świętej w miejscowym kościele pod wezwaniem Matki ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 66 razy
  czytaj więcej
 • Kupiecki Sąsiek 17.08.

  Trzeci w tym roku Kupiecki Sąsiek w Żarkach już 17 sierpnia 2019 r. Na Targowisku otwarte zostaną wrota Kupieckiego Sąsieku ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 27 razy
  czytaj więcej
 • Bajka z Zagadką

  W dniu 9 lipca 2019 r. na deskach Domu Kultury w Żarkach wystawiona została bajka "Detektyw Zagadka na ...

  dodano:15 lipca 2019 czytano: 276 razy
  czytaj więcej
Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

 • 92.9%
 • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6