czwartek, 18 lipca 2019 r.
imieniny obchodzą: Kamil, Karolina
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Szansa na lepsze życie.

Strona główna » Aktualności » Szansa na lepsze życie.

wielkość tekstu:A | A | A

Gmina Żarki stara się o dofinansowanie na Rewitalizację przestrzeni miejskiej przy ul. Topolowej, a mieszkańcy budynków socjalnych i komunalnych wspólnie troszczą się o swoją przestrzeń.

W minioną sobotę (20.05.) przy ul. Topolowej w Żarkach  odbyło się  spotkanie z   mieszańcami socjalnych i komunalnych budynków mieszkalnych. Wspólnie posprzątano teren, na oknie każdego domu ustawiono doniczkę z kwiatami. Odbyło się również spotkanie z Waldemarem Janem reprezentującym Stowarzyszenie Fabryki Inicjatyw Lokalnych w Katowicach Nikiszowcu, osobą, która będzie partnerem gminy w realizacji założeń projektu aktywizującego społeczność przy ul. Topolowej. Na zakończenie zorganizowano ognisko. Prace wspierała grupa „Dbamy i Działamy Żarki”, czyli nieformalna paczka kreatywnych osób mających aspiracje i chęci do działań społecznych na rzecz Miasta i Gminy Żarki.
- W czasie spotkania z mieszkańcami omówiliśmy również zasady dofinansowania projektu pn. Odnowa Topolowa! Rewitalizacja przestrzeni  miejskiej przy ul. Topolowej w Żarkach. W kwietniu tego roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie  do konkursów unijnych – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Projekt przewiduje rewitalizacji przestrzeni budynków komunalnych i socjalnych: wymieniony zostanie dach, ocieplone ściany, założona nowa stolarka okienna i drzwiowa, instalacje zewnętrzne. Teren wokół zostanie zagospodarowany poprzez: zieleń,  zabaw, boisko, miejsca spotkań i rekreacji. Mieszkańcy zyskają nowe, estetyczne strefy wejściowe do swoich domów, oświetlenie, monitoring.

- Liczymy na to dofinasowanie. Efektem prac będzie miejsce, w którym dobrze się żyje. Wydatki ogółem: 2 510 980,44 zł , dofinasowanie: 830 000 zł – dodaje burmistrz Klemens Podlejski.

Rewitalizacja oprócz działań inwestycyjnych przewiduje również szereg działań związanych z aktywizacją mieszkańców ul. Topolowej. - Kolejny projekt Nasza szansa! Aktywizacja zawodowa, społeczna, edukacyjna i kulturalna społeczności lokalnej w Gminie Żarki. Projekt trafił konkursu do Urzędu Marszałkowskiego – informje Małgorzata Banaszczyk, kierownik Referatu pozyskiwania środków w UMIG Żarki. - W chwili obecnej wniosek otrzymał już  pozytywną ocenę formalną.

Jest to pierwszy miękki projekt, składany do wydziału Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest wzmocnienie aktywności zawodowej, społecznej, edukacyjnej i kulturalnej społeczności lokalnej zamieszkującej obszary zdegradowane z Gminy Żarki, a poprzez to wzrost ich zdolności do  zatrudnienia.  Zakres projektu obejmuje działania edukacyjno – aktywizujące, środowiskowe, integracyjne i z zakresu odbudowania tożsamości lokalnej. Grupę docelową stanowią mieszkańcy obszarów przewidzianych do rewitalizacji. Projekt będzie realizowany od 01.01.2018r do 31.12.2019r. na terenie województwa śląskiego, szczególnie na terenie Gminy Żarki. Rezultatem projektu będzie wzrost zatrudnienia, podniesienie kwalifikacji zawodowych, przekwalifikowanie się wśród 6 uczestników projektu oraz wzrost aktywności społecznej wśród 25 uczestników projektu. Wartość projektu: 382 378,75 zł, wnioskowane dofinansowanie to 95 % kosztów (363 259,81 zł)

 

czytano: 953 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-05-23 15:15:24

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

 • Bajka z Zagadką

  W dniu 9 lipca 2019 r. na deskach Domu Kultury w Żarkach wystawiona została bajka "Detektyw Zagadka na ...

  dodano:15 lipca 2019 czytano: 220 razy
  czytaj więcej
 • Burze z gradem.

  UWAGA. BURZE Z GRADEM. Ważność od godz. 07:30 dnia 13.07.2019 do godz. 07:30 dnia 14.07.2019 Zjawisko/stopień zagrożenia ...

  dodano:12 lipca 2019 czytano: 316 razy
  czytaj więcej
 • Dotacje do pozyskania.

  W związku z ogłoszonymi konkursami w terminie od 23.07.2019 r. – 05.08.2019 r. przez Zarząd Stowarzyszenia ...

  dodano:10 lipca 2019 czytano: 171 razy
  czytaj więcej
 • Spotkanie dla seniorów.

  Zapraszamy wszystkich seniorów na spotkanie z policjantami i ekspertami ruchu drogowego, które odbędzie się 19 ...

  dodano:10 lipca 2019 czytano: 74 razy
  czytaj więcej
 • Dlaczego drożeją śmieci.

  Komunikat Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów nt. wzrostu cen opłaty za zagospodarowanie odpadów ...

  dodano:09 lipca 2019 czytano: 224 razy
  czytaj więcej
Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

 • 92.9%
 • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7