Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Szlak Kultury Żydowskiej do liftingu.

Szlak Kultury Żydowskiej do liftingu.

Do połowy czerwca zostaną ustawione nowe tablice w ramach Szlaku Kultury Żydowskiej. Tablice, z których do tej pory korzystali turyści już przestały pełnić swoją funkcję. Upływ czasu i warunki sprawiły, iż oznaczenie po 12 latach należy poddać wymianie.
- Kilka tygodni temu został złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinasowanie. Przyznano nam 6 000 zł z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego oraz blisko 4 000 zł z Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach w konkursach dla organizacji pozarządowych – wyjaśnia Roman Hamerla, prezes Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach.

Tablice staną w siedmiu lokalizacjach w centrum miasteczka. Szlak Kultury Żydowskiej jest jedynym tego typu w województwie śląskim.  Żarki były od XVII wieku małym, ale wielonarodowym miastem, w którym splatały się dzieje i losy Polaków oraz mieszkańców pochodzenia niemieckiego, rosyjskiego, ale przede wszystkim żydowskiego. Obecnie Żarki, jako jedyne miasto w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zachowały dawną synagogę (przebudowaną na dom kultury), kirkut oraz charakterystyczną zabudowę w centrum, które kiedyś stanowiło główne skupisko obywateli żydowskich. I właśnie m.in. przy tych obiektach będących zasobami dziedzictwa kulturowego staną oznaczenia.

Zadnie pt. „Odtworzenie produktu turystyki kulturowej - Szlaku Kultury Żydowskiej w Żarkach ” dofinasowane ze środków Samorządu Województwa Śląskiego oraz Samorządu Gminy Żarki.

 

23

MAJ

2017

1178

razy

czytano