sobota, 20 lipca 2019 r.
imieniny obchodzą: Fryderyk, Małgorzata
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Kolejny etap projektu Czechy.

Strona główna » Aktualności » Kolejny etap projektu Czechy.

wielkość tekstu:A | A | A

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Integracji Europejskiej w  Przybynowie  już po raz trzeci „wyruszyli” w świat. Tym razem zwiedzali Czechy w ramach projektu edukacyjnego pt. „W podróży przez Europę”. Klasa trzecia przybliżyła wszystkim obecnym państwo sąsiadujące z naszym krajem. Na początku uczniowie weszli tanecznym krokiem na scenę w takt melodii z bajki „Sąsiedzi”. Ustawili się w półkolu i machając chorągiewkami, pozdrowili wszystkich czeskim AHOJ! Następnie Wiktoria Kaczorowska z klasy VI wcieliła się w rolę Krecia i zaprosiła wszystkich obecnych na wycieczkę po Czechach. Dzieci kolejno przedstawiały najważniejsze wiadomości na temat Czech: położenie, powierzchnię, liczbę ludności, wygląd flagi oraz godła. Informacje uzupełniała prezentacja multimedialna.

W dalszej części dzieci zaprezentowały czeski taniec ludowy: polkę,   do znanej melodii „Polka Dziadek”. Następnie widzowie mieli okazję obejrzeć krótką lekcję języka czeskiego zakończoną przedstawieniem przez Zuzannę Rycąbel, Zuzannę Dyję i Amelkę Chatys kilku słówek oraz czeskich zwrotów z tłumaczeniem. Uczniowie z klasy III zaśpiewali również w  języku czeskim piosenkę ludową pt. „Ech, ta Helpa”. Kraj naszych sąsiadów został pokazany także „od strony kuchni”, poprzez ilustracje ulubionych potraw Czechów.     

Następnie Daria Oleksiak i Albert Mizera –uczniowie klasy VI, jako Rumcajs i Hanka, oprowadzili widzów po pięknej stolicy Czech - Pradze. W roli ich synka Cypiska wystąpił Adrian Knapik. Przybliżono również sylwetki wielkich znanych Czechów: Jana Ámosa Komenskýego, Václava Havla, Antonína Dvořáka, Karela Čapka, Martiny Navrátilovej, Jakuba Jandy. Następnie Kuba Machura przedstawił widowni ulubione czeskie bajki, tj. „Przygody rozbójnika Rumcajsa”, „Krecik”, „Sąsiedzi”, „Makowa panienka”, „Psi żywot”, „Bajki z  mchu i paproci”.  
Na scenie pojawili się też bohaterowie „Bajek z mchu i paproci”- Żwirek i Muchomorek - w tych rolach wystąpili Jakub Juzoń i Kamil Sapota z klasy VI, którzy przeprowadzili quiz podsumowujący zdobyte wiadomości. Za poprawnie udzieloną odpowiedź uczniowie otrzymali nagrodę w postaci czeskich pamiątek, np. pocztówek, naklejek, kolorowanek. Podczas quizu można było podziwiać znanych czeskich wokalistów.

Tak więc swoje „5 minut” mieli: Helena Vondrackowa - Zuzanna Dyja, Karel Gott- Michał Sobota, Standa Hlozek i Petr Kotvald- Mateusz Dłubała i Michał Sobota oraz zespół „BANJO BAND” z piosenką „Jozin z bażin”, czyli Amelia Chatys i Kamila Rycąbel.

Na zakończenie uroczystości odbyła się degustacja czeskich potraw: knedli owocowych i miodownika, przygotowanych przez rodziców uczniów klasy III. Każdy został poczęstowany czekoladowymi, kolorowymi lentilkami.

Trzecią część projektu  przygotowali  uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawczyni Zdzisławy Kapuściak. Anna Poll wykonała oprawę plastyczną, a Marcin Todynek zadbał o oprawę muzyczną.

 

czytano: 693 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-06-05 14:51:30

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

 • Topolowa odmieniona!

  Dwa projekty są realizowane z myślą o mieszkańcach ul. Topolowej. Jeden społeczny, drugi modernizacyjny.  Jutro w dniu ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 63 razy
  czytaj więcej
 • Jura na dwóch kółkach

  Ponad 800 zawodników wzięło udział w jurajskiej edycji Bike Atelier MTB Maraton w Żarkach. Trzy gminy  ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 41 razy
  czytaj więcej
 • 15 lat KS Kotowice

  Świętowanie jubileuszu 15-lecia KS Katowice rozpoczęło się od mszy świętej w miejscowym kościele pod wezwaniem Matki ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 66 razy
  czytaj więcej
 • Kupiecki Sąsiek 17.08.

  Trzeci w tym roku Kupiecki Sąsiek w Żarkach już 17 sierpnia 2019 r. Na Targowisku otwarte zostaną wrota Kupieckiego Sąsieku ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 27 razy
  czytaj więcej
 • Bajka z Zagadką

  W dniu 9 lipca 2019 r. na deskach Domu Kultury w Żarkach wystawiona została bajka "Detektyw Zagadka na ...

  dodano:15 lipca 2019 czytano: 277 razy
  czytaj więcej
Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

 • 92.9%
 • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8