poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Rowerowo w Żarkach

Strona główna » Aktualności » Rowerowo w Żarkach

wielkość tekstu:A | A | A

W Żarkach odbyło się pierwsze z cyklu spotkań przeznaczonych dla urzędników samorządowych zajmujących się realizacją prorowerowej polityki w miastach i gminach regionu. Celem spotkań jest poznanie dobrych rozwiązań rowerowych zrealizowanych w województwie śląskim. Spotkanie w Żarkach było poświęcone trasom rowerowym o wysokim standardzie technicznym (EuroVelo). W czasie spotkania zaprezentowano m.in. „Trasę rowerową Żarki-Janów-Niegowa” oraz projekt „Velo Jura – rowerowy potencjał Szlaku Orlich Gniazd”. Wyjazdy studyjne odbywają się pod nazwą „Swojego nie znacie… czyli dobre praktyki rowerowe”.

- Ich celem jest empiryczne, a więc z pozycji rowerowego siodełka, poznanie dobrych rozwiązań rowerowych zrealizowanych w województwie śląskim. Ma to być rodzaj „praktyki zawodowej”, dla wszystkich, od których na co dzień zależy jakość tworzonej infrastruktury rowerowej – wyjaśnia Aleksander Kopia, Śląski Oficer Rowerowy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Rowerzyści w Żarkach wystartowali spod Muzeum Dawnych Rzemiosł i przejechali trasami rowerowymi w gminach Żarki, Janów, Niegowa wraz z autorem koncepcji jurajskich ścieżek, czyli burmistrzem Miasta i Gminy Żarki Klemensem Podlejskim. Po przejeździe odbyła się część warsztatowa w MGOK w Żarkach. Kolejne spotkanie w połowie lipca w Wiśle.


(Fot: Jan Brzost – prezes Stowarzyszenia Rowerowa Dąbrowa w Dąbrowie Górniczej)

 

czytano: 550 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-07-03 15:36:20

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6