sobota, 20 lipca 2019 r.
imieniny obchodzą: Fryderyk, Małgorzata
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Inauguracja Rocznicy Koronacji w Leśniowie.

Strona główna » Aktualności » Inauguracja Rocznicy Koronacji w Leśniowie.

wielkość tekstu:A | A | A

W sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej Opiekunki Rodzin, w Leśniowie, odbyły się uroczystości inaugurujące 50-lecie koronacji Figury Matki Boskiej Leśniowskiej. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski.

Ks. prymas, odwołując się do papieża Franiszka, mówił o znaczeniu rodziny we współczesnym świecie, o tym, że rodzina jest ratunkiem dla świata. Podkreślił, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. W tym kontekście nawiązał do krytycznej opinii jednego z biskupów niemieckich o niedawnej decyzji Bundestagu o legalizacji małżeństw jednopłciowych.

W tym roku przypada 50. rocznica Koronacji Figury Matki Bożej Leśniowskiej. To było jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach sanktuarium.

Koronacji, w 1967 roku, dokonali ks. kard. Stefan Wyszyński - prymas Polski oraz kardynał Karol Wojtyła. Korony pochodziły z 1746 roku. Wykonano je na zlecenie ówczesnego przeora o. Raciborskiego przez złotnika Jana Szabelskiego.

Oficjalna koronacja Cudownej Figury Matki Bożej dokonała się na podstawie dokumentu kapituły watykańskiej 13 sierpnia 1967 r. Na uroczystości zebrało się około 30 tysięcy wiernych. Było to wydarzenie niezwykle ważne dla mieszkańców, którzy od początku składali tu wota, aby podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski.

2 grudnia 2010 r. korony Matki Bożej zostały skradzione. Wydarzenie to poruszyło wszystkich. Metropolita częstochowski, arcybiskup Stanisław Nowak odwiedził sanktuarium tuż po świętokradzkiej kradzieży i zachęcił ojców paulinów i wiernych do ekspiacji modlitewnej oraz do przygotowania w lipcu rekoronacji Figury.

Nowe korony, wykonane z ofiar złożonych przez czcicieli Matki Bożej i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, zostały pobłogosławione przez papieża Benedykta XVI, 22 czerwca 2011 r. podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Informacja i zdjęcia z Nasze Miasto Częstochowa Janusz Strzelczyk.

 

<p justify;\"="" style="text-align: justify;">

czytano: 754 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-07-06 13:30:29

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

 • Topolowa odmieniona!

  Dwa projekty są realizowane z myślą o mieszkańcach ul. Topolowej. Jeden społeczny, drugi modernizacyjny.  Jutro w dniu ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 62 razy
  czytaj więcej
 • Jura na dwóch kółkach

  Ponad 800 zawodników wzięło udział w jurajskiej edycji Bike Atelier MTB Maraton w Żarkach. Trzy gminy  ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 41 razy
  czytaj więcej
 • 15 lat KS Kotowice

  Świętowanie jubileuszu 15-lecia KS Katowice rozpoczęło się od mszy świętej w miejscowym kościele pod wezwaniem Matki ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 66 razy
  czytaj więcej
 • Kupiecki Sąsiek 17.08.

  Trzeci w tym roku Kupiecki Sąsiek w Żarkach już 17 sierpnia 2019 r. Na Targowisku otwarte zostaną wrota Kupieckiego Sąsieku ...

  dodano:19 lipca 2019 czytano: 27 razy
  czytaj więcej
 • Bajka z Zagadką

  W dniu 9 lipca 2019 r. na deskach Domu Kultury w Żarkach wystawiona została bajka "Detektyw Zagadka na ...

  dodano:15 lipca 2019 czytano: 276 razy
  czytaj więcej
Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

 • 92.9%
 • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7