Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Inauguracja Rocznicy Koronacji w Leśniowie.

Inauguracja Rocznicy Koronacji w Leśniowie.

W sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej Opiekunki Rodzin, w Leśniowie, odbyły się uroczystości inaugurujące 50-lecie koronacji Figury Matki Boskiej Leśniowskiej. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski.

Ks. prymas, odwołując się do papieża Franiszka, mówił o znaczeniu rodziny we współczesnym świecie, o tym, że rodzina jest ratunkiem dla świata. Podkreślił, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. W tym kontekście nawiązał do krytycznej opinii jednego z biskupów niemieckich o niedawnej decyzji Bundestagu o legalizacji małżeństw jednopłciowych.

W tym roku przypada 50. rocznica Koronacji Figury Matki Bożej Leśniowskiej. To było jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach sanktuarium.

Koronacji, w 1967 roku, dokonali ks. kard. Stefan Wyszyński - prymas Polski oraz kardynał Karol Wojtyła. Korony pochodziły z 1746 roku. Wykonano je na zlecenie ówczesnego przeora o. Raciborskiego przez złotnika Jana Szabelskiego.

Oficjalna koronacja Cudownej Figury Matki Bożej dokonała się na podstawie dokumentu kapituły watykańskiej 13 sierpnia 1967 r. Na uroczystości zebrało się około 30 tysięcy wiernych. Było to wydarzenie niezwykle ważne dla mieszkańców, którzy od początku składali tu wota, aby podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski.

2 grudnia 2010 r. korony Matki Bożej zostały skradzione. Wydarzenie to poruszyło wszystkich. Metropolita częstochowski, arcybiskup Stanisław Nowak odwiedził sanktuarium tuż po świętokradzkiej kradzieży i zachęcił ojców paulinów i wiernych do ekspiacji modlitewnej oraz do przygotowania w lipcu rekoronacji Figury.

Nowe korony, wykonane z ofiar złożonych przez czcicieli Matki Bożej i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, zostały pobłogosławione przez papieża Benedykta XVI, 22 czerwca 2011 r. podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Informacja i zdjęcia z Nasze Miasto Częstochowa Janusz Strzelczyk.

 

<p justify;\"="" style="text-align: justify;">

06

LIP

2017

1224

razy

czytano