Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Akcje proekologiczne na targowisku miejskim w Żarkach.

Akcje proekologiczne na targowisku miejskim w Żarkach.

Gmina Żarki podjęła próby zmniejszenia ilości odpadów na targu. W związku z tym kupcy otrzymują worki na śmieci, planuje się inwestować w ekologiczne torby, organizować konkursy ekologiczne dla sprzedających i kupujących.

W minioną sobotę (2 sierpnia) inkasenci każdemu dzierżawcy stoiska na targu miejskim w Żarkach wręczali torbę foliową. Wszystko po to, aby ograniczyć liczbę odpadów, które są pozostawione po każdym targu.

- Zaczynamy walkę z workami foliowymi, zrywakami i innymi odpadami, które pozostają po targu – informuje Joanna Zamorska, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej. – Korzyści z tych działań myślę odniosą wszyscy.

Rozdawanie worków na śmieci jest jednym pierwszych etapów wprowadzania akcji proekologicznych na targowisku miejskim. Każdy z dzierżawców był proszony o zebranie odpadów do jednego pojemnika.

- Dziękuję bardzo tym wszystkim, a była ich znaczna większość, którzy posłuchali naszych próśb. Owszem pewna grupa nie posprzątała i odjechała, ale akcje będą nadal kontynuowane i mam nadzieję uda się pewne nawyki ekologiczne wypracować – stwierdza Lucyna Jastrząb, inspektor z Referatu Gospodarki Komunalnej, sprawująca bezpośredni nadzór nad targowiskiem

Liczba śmieci na targu miejskim wzrasta, ponieważ zwiększyła się także liczba kupujących. Ostatnie badania wykazały 10 tys .klientów. Ważne jest, aby i przychodzący na zakupy pamiętali o zabieraniu z domu toreb wielorazowego użytku, odmawiali, gdy każdy nawet jeden pomidor jest pakowany do woreczka foliowego.

- Przeprowadzona w sobotę akcja jest pierwszą, ale nie ostatnią. Działania będą kontynuowane, będziemy inwestować w torby ekologiczne, szukamy także odbiorców niektórych odpadów – informuje Joanna Zamorska.
Już w tej chwili od razu po targu są zabierane kartony i inne opakowania papierowe. Gmina Żarki szuka osoby zainteresowane zabieraniem odpadów organicznych np. liści kapusty, kalafiora lub odpadów foliowych. Zainteresowani mogą zgłaszać się pod numerem telefonu: (34) 3148 036 w. 45.

Papierowe kartony są pozostawione na stanowiskach, ponieważ zbiera je po targu jeden odbiorca.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

05

SIE

2008

1244

razy

czytano