Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Kupiecki Sąsiek w Żareckiej Stodole

Kupiecki Sąsiek w Żareckiej Stodole

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia w dniu 16 sierpnia 2008 Kupieckiego Sąsieku w Żareckiej Stodole, godz. 8.00-11.00.

 
KUPIECKI SĄSIEK W ŻARECKIEJ STODOLE
 
Będzie można spróbować:
Specjałów z mleka koziego: sery wędzone, sery białe, kozie mleko, sernik z mleka koziego wiejski smalec, jajecznicę ze strusiego jaja, chleb tatarczuch, miód z wiejskiej pasieki,

Inne regionalne produkty:
koronkowe i szydełkowe ozdoby, rzeźby, wydawnictwa gminy Żarki
 
Pokazy:
przewiercania jaja strusiego – Małgorzata Dudek, Agrogospodarstwo U Strusia z Przybynowa, przygotowywania jajecznicy ze strusiego jaja - Małgorzata Dudek, Agrogospodarstwo U Strusia z Przybynowa, pokaz rzeźbienia w wykonaniu Henryka Syguły z Częstochowy, Opowieści: o miodach i życiu pszczół w wykonaniu Emila Kałuży z Suliszowic

Organizatorzy:
Urząd Miasta i Gminy w Żarkach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach
Miejsce: Zabytkowa Stodoła pośrodku miejskiego targowiska w Żarkach (najlepsze dojście od małego parkingu przy ul. Leśniowskiej). W trakcie otwarcia działa terenowy Punkt Informacji Turystycznej.
 
 
Uczestnicy Kupieckiego Sąsieku w dniu 16 sierpnia 2008
 
Dorota i Robert Chrostowscy z Ostrowa
Właściciele gospodarstwa (na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych) w miejscowości słynącej z lasów. Od kilku lat mają na swoim podwórku kozy. Trudnią się sprzedażą koziego mleka, wyrabiają sery. Państwo Chrostowscy do stodoły przyjadą wyrobami i specjałami z mleka koziego.

Izabela Szewczyk, Zagroda Maciejówka w Ostrowie
Pajda chleba ze smalcem to coś spragnionych lokalnych smaków. W stodole wracamy do tradycji. Z Zagrody Maciejówka do Kupieckiego Sąsieku dotrze swojski smalec, gospodyni pokaże także ozdoby z bibuły na ślub.  Na miejscu zaprezentuje stare sprzęty wykorzystywane dawnej gospodarstwie domowym i  zagrodzie.

Małgorzata Dudek z Przybynowa
Pani Małgorzata prowadzi agrogospodarstwo pośrodku lasu w Przybynowie, Atrakcją jej obejścia jest pięć strusi. Do jedzenia dostają sałatki jarzynowe z marchwi, kapusty, cebuli. Pani Małgorzata oferuje jajka, mięso, pióra w różnych kolorach. Do stodoły przyjedzie z jajkami, wydmuszkami przypominającymi dzieła sztuki, a służącym do ozdoby domu.

Henryk Syguda z Częstochowy
rzeźbiarz od1979 r., przez ponad 10lat oddawałswoje rzeźby do Cepeli,laureat licznych konkursów regionalnych i ogólnopolskich w zakresie rzeźbiarstwa, specjalizuje się w rzeźbach sakralnych, ludowych, obrzędowych. Po raz pierwszy zagości w Kupieckim Sąsieku.

Emil Kałuża z Suliszowic
W zagrodzie ma 40 pszczelich rodzin. Pszczoły uwijają się na ekologicznych, czystych łąkach. Pan Emil podróżuje z pszczołami na wrzosowiska, aby mogły skorzystać z dobrodziejstw wrzosu. Na ziemie żarecką przybył z okolic Cieszyna. Pszczołami zajmuje się od 7 roku życia. Należy do Związku Pszczelarskiego.

Małgorzata Wojciechowska, Małgorzata Frukacz  z Żarek
Panie reprezentują Koło Sprawnych Rąk w Miejskim Domu Kultury w Żarkach. Panie specjalizują się w wykonywaniu koronkowych i szydełkowych ozdób.
 
Jadwiga Plesińska z Żarek
Piecze najlepszy tatarczuch. W 2001 roku Pani Jadwiga otrzymała Perłę najwyższą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dziedzictwa Kulinarnego. W 2005 roku Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Chleb wypieka się z mąki gryczanej. Do stodoły dostarczy także żareckie obwarzanki odpustowe, wpisane w kwietniu 2008 r. na Listę Produktów Tradycyjnych.


Terenowy Punkt Informacji Turystycznej
Uruchomiony w Stodole specjalnie z myślą o gościach z zewnątrz. Tu będzie można dowiedzieć się na temat atrakcji ziemi żareckiej, bazy noclegowej i gastronomicznej, zapoznać się z jubileuszowymi wydawnictwami Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej oraz folderami, mapami Miasta i Gminy w Żarkach.
 

Prowadzenie imprezy: Izabela Szewczyk
Dodatkowe informacje: UMiG Żarki, www.umigzarki.pl, tel. (34) 3148036 w. 29

11

SIE

2008

1238

razy

czytano