czwartek, 18 lipca 2019 r.
imieniny obchodzą: Kamil, Karolina
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Wystawa Miejsca pamięci

Strona główna » Aktualności » Wystawa Miejsca pamięci

wielkość tekstu:A | A | A

Otwarcie wystawy „Miejsca Pamięci Narodowej” w Zespole Szkół w Żarkach

W dniu 11 grudnia 2017r. w Zespole Szkół w Żarkach Zakładu Doskonalenia Zawodowego  odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone podsumowaniu projektu Bezpieczna+ oraz otwarciu wystawy „Miejsca Pamięci Narodowej”.  Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia w Żarkach ZDZ w Katowicach realizowali przez okres trzech miesięcy bieżącego roku szkolnego projekt z rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnianiu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach Bezpieczna +.      

Projekt ma na celu promowanie aktywności uczniów, zwiększenia otwartości szkoły na współpracę z otoczeniem, kształtowanie w uczniach aktywnej, otwartej, prospołecznej postawy oraz działania antydyskryminacyjne, służące przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej powodowanej stereotypami i  uprzedzeniami.

W realizacji większości działań uczestniczyło 15 uczniów naszej szkoły. Pierwszym elementem były warsztaty fotograficzne prowadzone przez Marcina Skabka, profesjonalnego fotografa, pod  opieką którego uczestnicy wykonali zdjęcia przedstawiające miejsca pamięci. Powiększone i oprawione fotografie, autorstwa Pauliny Kubańskiej, Marty Zamory i Sławomira Klimka, tworzą wystawę „Miejsca Pamięci Narodowej”. Miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne na terenie Żarek uczniowie poznali podczas spotkania z Romanem Hamerlą z Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach. Z Magdaleną Brzegowską, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach uczestnicy przeszli Szlakiem Kultury Żydowskiej poznając lokalną historię oraz symbolikę macew na cmentarzu żydowskim. Podczas oprowadzania szlakiem uczniowie skorzystali z wypożyczonych w MGOK audiobooków. Przy okazji powstały zdjęcia prezentowane w postaci fotoreportażu. W porozumieniu z pracownikiem Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach zorganizowaliśmy porządkowanie mogił na Cmentarzu Parafialnym  w Żarkach, w tym Mogiły Powstańców Styczniowych, którą szkoła kilka lat temu objęła honorowym patronatem. W Sali Pamięci Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach spotkaliśmy się z Karoliną Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana w Będzinie. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat historii narodu żydowskiego, w którym przedstawiona została również historia zaginionych fotografii Józefa Baciora fotografa z Żarek.

Wszyscy uczniowie branżowej szkoły I stopnia wysłuchali wykładów Marii Żarskiej pod tytułem „Mieszkańcy Żarek ofiarami obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau” oraz wspólnie oglądali film „Pianista” reżyserii Romana Polańskiego. Czterdziestu uczniów i pięciu opiekunów wzięło udział w wycieczce do Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Na terenie szkoły powstała gazetka poświęcona Holocaustowi, a na zajęciach języka polskiego z Eweliną Gawędą i historii z Jadwigą Skalec uczniowie prezentowali sylwetki wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia i ich wkład w kulturę Polski. Z budżetu projektu zakupiono nowe książki do biblioteki szkolnej. W sumie biblioteka wzbogaciła się o 74  woluminy w 28 tytułach. Wszystkie te działania, w których realizacji uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, zwiększyły ich wiedzę historyczną na temat holocaustu, historii naszego miasta w okresie wojny, losów wojennych mieszkańców Żarek nie tylko Żydów, ale również Polaków. Poznali podstawy judaizmu, cechy architektury, kultury i religii Żydów. Za organizację działań oraz koordynację projektu odpowiedzialna była Beata Błaszczyk.

W uroczystości zorganizowanej w celu podsumowania projektu i otwarcia wystawy fotograficznej uczestniczyli zaproszeni goście: Halina Kasznia – I Wiceprezes Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, Maria Żarska, Magdalena Brzegowska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach, Jakub Grabowski – Członek Zarządy Powiatu Myszkowskiego, Marcin Skabek – fotograf oraz nauczyciele Ewelina Gawęda i Beata Błaszczyk. Zgromadzonych gości oraz uczniów powitał  Kazimierz Lamch – Dyrektor ZS w Żarkach.

Uczniowie Paulina Kubańska i Marcin Szecówka przedstawili założenia oraz działania przewidziane w projekcie Bezpieczna+.  Następnie głos zabrali Halina Kasznia i Jakub Grabowski, którzy wyrazili swoje uznanie dla uczniów i grona nauczycielskiego za podejmowanie działań związanych z propagowaniem wiedzy historycznej i kultywowaniem pamięci o ofiarach II wojny światowej, a tym samym przygotowaniem młodego pokolenia do przyjęcia odpowiedzialności za kształtowanie postaw patriotycznych w przyszłości. Nasza szkoła została zaproszona  z wystawą do Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oraz Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach.

W dniu 12 grudnia 2017r. efekty projektu Bezpieczna+ poznała cała społeczność szkolna. Wystawę „Miejsca Pamięci Narodowej” obejrzeli uczniowie i nauczyciele. Jako pierwsi wystawę oglądali rodzice i opiekunowie prawni naszych uczniów podczas zebrań z rodzicami, które odbyły się 7 grudnia.

W tym momencie projekt Bezpieczna+ jeszcze się nie kończy. W najbliższych miesiącach wystawę „Miejsca Pamięci Narodowej” ZS w Żarkach ZDZ w Katowicach planuje zaprezentować szerszej publiczności w okolicznych instytucjach i szkołach.

Dyrektor, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Żarkach dziękują:

• Katarzynie Kulińskiej-Pluta z Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach, której wskazówki przyczyniły się do powstania tego projektu,

• Marii Żarskiej,

• Magdalenie Brzegowskiej Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury  w Żarkach,

• Karolinie Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana w Będzinie,

• Romanowi Hamerla z Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach,

•Marcinowi Skabkowi fotografowi, za owocną współpracę, która przyczyniła się do realizacji projektu Bezpieczna+.

(Materiał i zdjęcia: ZDZ w Żarkach)

czytano: 530 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-12-12 13:51:11

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

 • Bajka z Zagadką

  W dniu 9 lipca 2019 r. na deskach Domu Kultury w Żarkach wystawiona została bajka "Detektyw Zagadka na ...

  dodano:15 lipca 2019 czytano: 221 razy
  czytaj więcej
 • Burze z gradem.

  UWAGA. BURZE Z GRADEM. Ważność od godz. 07:30 dnia 13.07.2019 do godz. 07:30 dnia 14.07.2019 Zjawisko/stopień zagrożenia ...

  dodano:12 lipca 2019 czytano: 317 razy
  czytaj więcej
 • Dotacje do pozyskania.

  W związku z ogłoszonymi konkursami w terminie od 23.07.2019 r. – 05.08.2019 r. przez Zarząd Stowarzyszenia ...

  dodano:10 lipca 2019 czytano: 171 razy
  czytaj więcej
 • Spotkanie dla seniorów.

  Zapraszamy wszystkich seniorów na spotkanie z policjantami i ekspertami ruchu drogowego, które odbędzie się 19 ...

  dodano:10 lipca 2019 czytano: 74 razy
  czytaj więcej
 • Dlaczego drożeją śmieci.

  Komunikat Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów nt. wzrostu cen opłaty za zagospodarowanie odpadów ...

  dodano:09 lipca 2019 czytano: 224 razy
  czytaj więcej
Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

 • 92.9%
 • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7