środa, 22 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Emil, Roma
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Zwycięska choinka.

Strona główna » Aktualności » Zwycięska choinka.

wielkość tekstu:A | A | A

Szkoła Podstawowa im. Wł. Szafera w Żarkach wygrała jubileuszowy, 10. konkurs na "Wieczernikową choinkę" na Jasnej Górze. W konkursie rywalizowało 16 przedszkoli i 24 szkoły z archidiecezji częstochowskiej, ubierając 40 choinek.

Z okazji 100. rocznicy odzyskanie niepodległości, zgodnie z zaleceniami organizatorów, choinkę ustrojono w barwach narodowych. Na drzewku można zobaczyć godło,  kontury Polski oraz łańcuch - symbol okowów w okresie niewoli, bombki z wizerunkiem Matki Bożej Królowej Polski  oraz ważnymi dla każdego Polaka datami.
- Jesteśmy bardzo dumni, że wygraliśmy tegoroczny konkurs. Uczestniczymy w nim od 10 lat. W tym roku dzieci z jeszcze większym zaangażowaniem przystąpiły do projektu, wykonując biało-czerwone ozdoby przypominające o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Ideą choinki, uczczenia wielkiego jubileuszu żyła cała szkoła. Wykonanie tych ozdób służyło wychowaniu patriotycznemu uczniów, ukazaniu prawdziwych wartości , które nauczyciele naszej szkoły przekazują na wszystkich zajęciach, uwrażliwiając na czystość i piękno mowy ojczystej, ucząc szacunku do symboli narodowych i wszystkiego co polskie – mówi Danuta Radosz, katechetka, opiekunka uczniów uczestniczących w konkursie..

Ozdobione przez dzieci choinki oceniali pielgrzymi odwiedzający Jasną Górę. Oddali blisko 33 tysiące głosów. Szkoła z Żarek otrzymała ich ponad dwa i pół tysiąca. W dniu 9 stycznia na Jasnej Górze przedstawiciele uczniów i opiekunów otrzymali pamiątkowy dyplom ze zdjęciem choinki, ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i grę historyczną o tematyce odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyplomy i nagrody wręczał przeor Jasnej Góry, ojciec Mirosław Waligóra. Przeor podkreślił zaangażowanie dzieci i ich opiekunów w przygotowaniu dekoracji.
Ceremonię wręczenia nagród uświetniła Jasnogórska Orkiestra Dęta, której dyrygent  M.Piątek uroczystym uderzeniem w gong zainaugurował obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Choinki oglądać można w jasnogórskim wieczerniku do środy popielcowej. Ozdoby choinkowe przygotowywane były pod kierunkiem nauczycieli  Danuta Radosz,   Anna Łyszczarz, Aleksandra Grzywnej, Małgorzata Stencel.

 

czytano: 657 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-01-10 14:39:07

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 12