Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Rycerska Drużyna z Żarek podróżuje i organizuje turnieje.

Rycerska Drużyna z Żarek podróżuje i organizuje turnieje.

Rycerze z Żarek swoim zaangażowaniem zaczynają wykraczać poza gminę Żarki. W czasie wakacji rycerze walczyli pod Grunwaldem, w Ogrodzieńcu, ale odwiedzili także Francję i zorganizowali duży turniej rycerski u podnóża malowniczego zamku w Olsztynie.

Po raz drugi żarecka drużyna reprezentowała rodzinne miasto na rekonstrukcji bitwy pod Azincourt we Francji. W tym roku pięcioosobowym składzie. Nasi rycerze (Marcin Nowak i Patryk Puzio) i artylerzysta (Janusz Nowak) dzielnie walczyli po stronie sił angielskich króla Henryka V. Dzięki zaciętej walce udało pokonać się przeważające siły francuskie i tak jak to było  w styczniu 25 października 1415 odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Grupa nasza nawiązała liczne kontakty z innymi grupami z Anglii, Francji, Austrii i Belgi które mogą zaowocować jeszcze większą międzynarodową współpracą naszych rycerzy.

- Po raz pierwszy ale za to z dużym rozmachem nasza drużyna zaistniała na mapie Polski jako współorganizator turnieju i to od razu międzynarodowego – informuje Janusz Nowak, dowódca Rycerskiej Drużyny Miasta Żarki. - Dzięki współpracy ze wspólnotą gruntową zamku Olsztyn i firmą „Ermat Group” z Częstochowy zorganizowaliśmy I turniej o szablę Kaspra Karlińskiego w Olsztynie koło Częstochowy.
W tym roku pod murami warowni obozowało ponad 100 rycerzy z Polski i Słowacji. Ciężka artyleria i rumaki bojowe. Zostały zorganizowane liczne turnieje dla rycerzy: turniej łuczniczy, zapasów, konny i szabli bojowej. W rycerskim obozowisku można było obejrzeć "od kuchni" jak wyglądało życie obozowe XVII- wiecznego rycerstwa. I wreszcie w finale imprezy inscenizacja szturmu zamku olsztyńskiego, jego bohaterska obrona oraz porwanie syna Kacpra Karlińskiego oraz jego heroiczna postawa. A to wszystko w huku armat, dymie muszkietów i szczęku szabel. Po zwycięskim odparciu szturmu tak napastnicy jak i obrońcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Zamek w ten weekend odwiedziło ponad 8 tys. ludzi. A huk armat było słychać daleko poza Olsztynem. Tak duża frekwencja i wspaniała pogoda zapewniła to, iż w przyszłym roku odbędzie się II turniej na który już dziś serdecznie zapraszamy.


(przygotował: Janusz Nowak, fot. archiwum RDMŻ)

14

SIE

2008

1168

razy

czytano