środa, 22 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Emil, Roma
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Stary Młyn. Wzrost liczby turystów.

Strona główna » Aktualności » Stary Młyn. Wzrost liczby turystów.

wielkość tekstu:A | A | A

Stary Młyn w Żarkach odwiedziło w 2017r. - 22 127 osób. Wynik w porównaniu do 2016 r. wzrósł blisko o 2 826 turystów. Miniony rok to również pierwszy rok obecności na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

- Połączenie promocji małej gminy z promocją województwa ma znaczenie – podkreśla burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Szersza promocja, większa liczba turystów, wśród których dominują mieszkańcy tego regionu. Do tego wsparcie merytoryczne, to wszystko ma dla nas wielkie znaczenie w ramach obecności na Szlaku Zabytków Techniki.

Wśród odwiedzających Stary Młyn dominują grupy zorganizowane: głównie szkolne i przedszkole. W 2017r. w było 388 grup zorganizowanych, w tym 293 grup w pakiecie z innymi atrakcjami. Łącznie w 2017 r. wśród grup zorganizowanych  odnotowano 14 060 osób, natomiast indywidualnie odwiedziło obiekt  8 067 turystów.

Wśród wszystkich odwiedzających w 2017 r. Stary Młyn 5% stanowili mieszkańcy Żarek i okolic. Podobnie jak w 2016 roku z województwa  śląskiego najwięcej turystów odwiedziło obiekt z regionu aglomeracji śląskiej.  Mieszkańcy tego województwa stanowili 44%. Spoza woj. śląskiego muzeum najliczniej odwiedzali mieszkańcy woj. łódzkiego. Kolejne miejsca zajęły woj. mazowieckie oraz dolnośląskie. Znaczący udział wśród odwiedzających Stary Młyn mają również mieszkańcy woj. małopolskiego oraz opolskiego.  Nieliczną grupę bo zaledwie 3 % wszystkich odwiedzających stanowili turyści zagraniczni.

- W Starym Młynie organizowane są różnego rodzaju akcje promocyjne z partnerami zewnętrznymi, prowadzona jest na bieżąco współpraca ze szkołami, biurami podróży, przewodnikami, obiektami noclegowymi małym i dużymi, a także organizacjami turystycznymi, jak Związek Gmin Jurajskich i Śląska Organizacja Turystyczna  oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego – wylicza burmistrz Klemens Podlejski. – Dziękuję wszystkim partnerom i obiektom, które polecają Żarki i Stary Młyn jako miejsca godne odwiedzenia.

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach , ul. Ofiar Katynia 5, 42-310 Żarki, tel. 690 070 772, e-mail: poczta@muzeumzarki.pl, www.muzeumzarki.pl,  Fb: https://www.facebook.com/starymlyn.zarki/

czytano: 407 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-01-30 11:50:25

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 12